4. ledna 2018 19:25, aktualizováno  21:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chystá zrušení vízové loterie. V novém imigračním systému má být i zeď s Mexikem

Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že spolu se zákonodárci připravuje nový imigrační systém, jenž má sloužit americkým zaměstnancům a zlepšit bezpečnost. Ukončena má být vízová loterie a postavena zeď na hranici Spojených států s Mexikem. Šance na schválení změn v imigrační politice Kongresem jsou podle šéfa Bílého domu dobré.

Trump na úvod jednání s republikánskými zákonodárci o imigrační politice řekl, že nový imigrační zákon podle něj bude řešit i problém imigrantů bez dokladů, kteří přišli do USA jako děti. Nová imigrační politika podle něj musí zahrnovat i hraniční zeď a opatření, která mají ukončit takzvanou řetězovou migraci a také stávající program vízové loterie.

Trump řekl, že řetězová migrace, tedy stěhování za příbuznými, je naprostá katastrofa a program vízové loterie je špatný pro americkou ekonomiku.

„Doufám, že všechno dopadne velmi dobře,“ prohlásil Trump. „Pokud budeme mít podporu demokratů, myslím, že DACA bude ohromná,“ dodal prezident s odkazem na ochranný program, jenž má v budoucnu mimo jiné trvale vyřešit právní status někdejších dětských přistěhovalců.

Vlivný americký senátor Americký senátor Lindsey Graham ve čtvrtek řekl, že nikdy nebyl větším optimistou, pokud jde o schválení imigračního zákona.

Trump chce povolit těžbu na pobřeží

Trumpova administrativa ve čtvrtek také navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech, uvedla agentura AP.

Trump se tak vymezil proti svému předchůdci Baracku Obamovi, jehož opatření v zájmu ochrany klimatu těžbu a spotřebu fosilních paliv znevýhodňovala. Snaha zvýšit produkci energií v USA se ale střetává s námitkami ekologů, představitelů státu i některých podnikatelských skupin. Obávají se havárií a případných dopadů na turistiku na pobřeží USA.

Ministr vnitra Ryan Zinke prohlásil, že návrh programu těžby ropy a zemního plynu v kontinentálním šelfu na léta 2019 až 2024 se týká více než 90 procent rozlohy šelfu včetně oblastí, které Obamova administrativa vyjmula. Plán je součástí Trumpovy politiky „energetické dominance“.

Ministerstvo vnitra označilo 47 sektorů vhodných k pronájmu energetickým firmám, zatímco bývalý prezident Obama počítal jen s 11. Je to dosud nejvyšší počet, jaký kdy byl v rámci pětiletého plánu rozvoje těžby ropy a plynu nabídnut.

Těžba ohrozí životní prostředí i cestovní ruch

Před odchodem z Bílého domu Obama zakázal nové vrty pro těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantiku. Trump loni v dubnu ministerstvu vnitra nařídil, aby Obamův plán přezkoumalo. Plán těžařům zakazuje vstup na 94 procent území kontinentálního šelfu.

Zákonodárci obou politických stran, ekologické skupiny a podnikatelé působící na pobřeží Atlantiku už před čtvrtečním oznámením Trumpových plánů prohlásili, že jsou proti jakýmkoli snahám o zpřístupnění pobřežních vod těžbě. Argumentují ohrožením životního prostředí i cestovního ruchu. Je také otázkou, jaký přínos má Trumpův návrh mít, když kvůli nízkým cenám ropy a růstu pevninské produkce nemají firmy o pobřežní vody příliš velký zájem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!