21. září 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět čeká na Trumpovo prohlášení. Zpřísní USA severokorejské sankce?

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

NEW YORK Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vydá prohlášení o Severní Koreji, které se bude týkat sankcí. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na činitele Bílého domu. Ropné blokády Pchjongjangu, o niž Washington usiluje, se prý prohlášení týkat nebude.

Při svém čtvrtečním setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním šéf Bílého domu řekl, že Spojené státy sankce proti Severní Koreji rozšíří.

Rada bezpečnosti počátkem minulého týdne jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Rezoluce byla již devátou svého druhu od roku 2006 a zakazuje KLDR export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy.

Spojené státy před hlasováním ustoupily od původního návrhu tvrdšího usnesení, aby získaly podporu Ruska a Číny - stálých členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta. Výhrady vůči novým sankcím vyslovila Čína, která je největším exportérem ropy do KLDR. Trump prohlásil, že nové postihy představují jen „velmi malý krok“.

Ve svém úterním projevu ve Valném shromáždění OSN Trump Čínu a Rusko pochválil za podporu sankční rezoluce proti KLDR. Americký prezident v projevu zároveň varoval, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu „zcela zničit“.

ve čtvrtekl Trump o problémech kolem raketových a jaderných testů Pchjongjangu diskutoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou, která se v New Yorku účastní Valného shromáždění OSN. Šéf Bílého domu předsedkyni britské vlády vyzval, aby zesílila tlak na Severní Koreu s cílem zbavit ji jaderných zbraní.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz