Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Trumpovu rezidenci prohledala FBI. Vloupala se do trezoru, tvrdí exprezident

Svět

  7:04aktualizováno  22:37
Rezidenci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledal Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Dle agentury AP se operace týkala vyšetřování někdejšího státníka ohledně nakládání s dokumenty Bílého domu, včetně utajovaných materiálů. FBI z domu odnesla několik krabic.

Prohledání soukromé rezidence Mar-a-Lago bývalého prezidenta, který mimo jiné zvažuje, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o úřad, je historicky nevídaný krok FBI a ministerstva spravedlnosti, uvádí server Politico.

Žádný předchozí prezident USA nečelil tak rozsáhlému veřejnému vyšetřování jako právě Trump, jímž se také zabývá speciální parlamentní komise kvůli jeho možnému podílu na výtržnostech v americkém Kapitolu 6. ledna 2021.

„V americké historii doposud nebylo vydané tak významné povolení k prohlídce,“ uvedl státní zástupce v Palm Beach Dave Aronberg, který případ popsal jako „velkou věc“.

Rezidence Mar-A-Lago v Palm Beach na Floridě, která patří Donaldu Trumpovi (8. srpna 2022)

Podobně jako v případě událostí 6. ledna se i současné vyšetřování týká chování Trumpa v době, kdy byl nucen po prohraných volbách opustit Bílý dům, konkrétně jeho zacházení s takzvanými prezidentskými záznamy, tedy dokumenty, které měl povinnost předat Národnímu archivu USA.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, emaily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a jen některé z nich byly „slepeny dohromady“, uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za „fake news“, nicméně v den zásahu FBI se v médiích objevily fotografie, které údajně dokazují, že některé dokumenty za jeho úřadování končily i v záchodech.

Ani FBI, ani mluvčí ministerstva spravedlnosti pondělní prohlídku Trumpovy rezidence nechtějí komentovat a pozadí operace večer zůstávalo nejasné. Povolení k zásahu nicméně musel schválit soudce, kterého zase vyšetřovatelé museli přesvědčit, že existuje důvodné podezření z porušení zákona a že na místě prohlídky mohou být dodatečné důkazy.

„Tahle vyšetřování podléhají nejvyššímu utajení. Takže je pravděpodobnější, že celý obrázek v dohledné době nedostaneme,“ komentoval vývoj zpravodajský web Axios.

Vícero informovaných zdrojů deníku The New York Times řeklo, že prohlídka se týkala zacházení s citlivými dokumenty a není spojená s vyšetřováním událostí loňského 6. ledna. Americká média už před měsíci informovala, že po Trumpově odchodu z Bílého domu bylo do Mar-a-Lago převezeno několik krabic s dokumenty, které byly předány Národnímu archivu až s několikaměsíčním odstupem.

Pondělní prohlídka podle zákulisních informací trvala hodiny. Jeden ze zástupců FBI řekl anonymně zpravodajské společnosti BBC, že „bylo odneseno několik krabic“ a při prohlídce nebyly vykopnuty žádné dveře. Trump uvedl, že se mu agenti FBI „vloupali“ do trezoru.

Rozčílení republikáni a neinformovaný Biden

Proti zásahu v Trumpově soukromém sídle se v brzkých ranních hodinách SELČ ostře ohradili někteří zástupci Republikánské strany. „Viděl jsem dost. Ministerstvo spravedlnosti dospělo do neúnosného stavu agresivního politikaření,“ komentoval případ sněmovní lídr republikánů Kevin McCarthy.

Floridský republikánský senátor Marco Rubio napsal: „Využívání vládní moci k pronásledování politických oponentů je něco, co jsme mockrát viděli v marxistických diktaturách třetího světa“.

Bílý dům později novinářům řekl, že se o zásahu dozvěděl až z médií. Prezident Joe Biden nebyl o věci dopředu informován ministerstvem spravedlnosti a „nevěděl o tom“, uvedla na pravidelném brífinku mluvčí Karine Jean-Pierreová. „Nikdo v Bílém domě nedostal varování,“ citovala ji agentura Reuters.

Vyšetřování ve věci Trumpových prezidentských záznamů pokračuje už několik měsíců, zůstávalo ale převážně v pozadí kvůli mediálně zajímavějším zprávám o šetření parlamentní komise k 6. lednu.

Vyšetřování představuje pro Trumpa stále větší veřejné ohrožení; o jeho blízké poradce i vysoce postavené úředníky jeho administrativy v Bílém domě se také zajímala FBI, nebo byli předvoláni, aby svědčili u soudu před velkou porotou.

Kromě vyšetřování událostí kolem prezidentských voleb 2020 a předání moci čelí Trump i několika obviněním z ekonomických trestných činů i sexuálního zneužívání. Jakoukoli vinu popírá.

Autoři: ,