Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump jako testovací pacient nula. Bral kombinaci léků, k níž se běžní Američani nedostanou

Prezident Spojených států amerických Donald Trump po návratu do Bílého domu z nemocnice Waltera Reeda, kde strávil pouhé 3 noci. foto: ČTK/AP

WASHINGTON/PRAHA - Zdá se pochopitelné, že pokud onemocní prezident USA, dostane se mu nejlepší možné péče. Donald Trump, který v nemocnici strávil s covidem rekordně krátkou dobu, obdržel podle CNN kombinaci léků, která není dostupná zřejmě nikomu jinému na světě, neboť některé látky jsou teprve v testovací fázi.
  12:44

Tuto skutečnost Trump ale nezmínil, když milionům amerických občanů, sledujících jeho vystoupení po návratu z nemocnice, na Twitteru sdělil: „Nebojte se covidu.“

Americký prezident Donald Trump s newyorskými policisty.
Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zdraví vrtulník, v kterém Trump...

Hodně jsem se toho o covidu naučil, řekl Trump v novém příspěvku. Po zveřejnění vyjel pozdravit své podporovatele

Již v noci z neděle na pondělí SELČ (neděle ve Washingtonu) americký prezident v jednom z předchozích videí na téže sociální síti avizoval, že se toho o novém koronaviru hodně naučil. Tehdy ještě nespecifikoval, v čem konkrétně. Tato informace přišla až s jeho návratem v pondělí večer washingtonského času (krátce po půlnoci SELČ) do Bílého domu. 

Poučení, ke kterému hlava USA po pouhých 3 nocích v nemocnici Waltera Reeda dospěla, je velice odlišné od toho, co covid naučil například britského premiéra Borise Johnsona, který infekci taktéž prodělal a až poté ji začal brát opravdu seriózně.

Monoklonální protilátka:

Když je člověk nakažen mikroorganismem, imunitní systém člověka vytváří pomocí specializovaných bílých krvinek (takzvané B-lymfocyty) protilátky šité na míru pro tento konkrétní patogen.

Vyzbrojen touto schopností může imunitní systém rozpoznat cizopasnou infekci, v případě že ji organismus již jednou prodělal, a úspěšně proti ní bojovat. Tento mechanismus se nazývá imunitní paměť.

Monoklonální protilátky se v laboratoři získávají z jedné plazmatické buňky, tedy aktivovaného B-lymfocytu.

Jednou z metod je aplikovat přímo plazmu od lidí, kteří se již uzdravili z covidu. Darovaná plazma je přiváděna pacientům do těla, aby okamžitě posílila jejich imunitní systém.

Jenže rekonvalescentní plazma obsahuje všechny protilátky člověka proti různým patogenům, nejen proti koronaviru. V laboratoři však mohou vědci určit konkrétní protilátky specifikované na jednu určitou nákazu a ty poté hromadně vyrábět.

Monoklonální protilátky se v poslední době v hojné míře používají k léčbě některých onemocnění (tzv. imunoterapie), jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní choroby, roztroušená skleróza, několik druhů rakoviny, nebo se jimi potlačuje reakce těla na transplantované orgány.

„Nebojte se, nenechte covid řídit váš život. Musíte nákazu porazit, máme to nejlepší lékařské vybavení a nejlepší léky, vše vyvinuto v nedávné době,“ sdělil Trump. Jenže minimálně jeden lék z kombinace tří, které prezident dostal, není momentálně dostupný široké veřejnosti. Jedná se o experimentální léčbu, experti tuto metodu považují za most vedoucí k nejvyššímu cíli - situaci, kdy si tělo samo vyvine protilátky - tedy k vakcíně, píše americký server CNN.

Jenže dokud vakcína není volně dostupná na trhu, mohou monoklonální protilátky - předstupeň očkovací látky - poskytnout imunitnímu systému alespoň okamžitou, i když pouze krátkodobou, podporu v boji s virem. Tento druh léčby vykázal slibné výsledky v klinické studii zahrnující zatím pouze 275 pacientů, dosud však nezískal povolení pro použití - a to ani to nouzové - od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). 

Biotechnologická společnost Regeneron prý lék poskytla poté, co od Trumpových lékařů obdržela žádost o „použití ze soucitu“, což v USA znamená zpřístupnění nového neschváleného léku pro vážně nemocného pacienta, pokud není k dispozici žádná jiná léčba.

„Pro většinu běžných lidí může být získání přístupu k dosud neschváleným lékům prostřednictvím žádosti o soucitné použití dlouhý a náročný proces,“ uvedla klinika Mayo a dodala další požadavky, které by pacienti museli splnit, jako například nutný souhlas od vašeho lékaře, že nemáte žádné jiné možnosti a experimentální léčba vám může pomoci včetně odůvodnění přínosů, které předčí potenciální rizika léčby.

„Samozřejmě jde o prezidenta USA. Nabídne se mu vše, co existuje - ať už jsou to léky se schváleným užitím alespoň v nouzových situacích nebo i ty vůbec neschválené, jako je tomu třeba v případě této léčby protilátkami,“ sdělila pro server CNN doktorka a epidemioložka Seema Yasminová.

Kombinace, kterou zřejmě nikdo jiný na Zemi nedostal

To však není jediná výhoda, kterou Trump získal ve srovnání se stovkami tisíc dalších Američanů, kteří byli hospitalizováni s diagnózou covid. Kromě experimentální terapie protilátkami totiž Trump dostal také remdesivir a dexamethazon.

Dvojník, úmyslná nákaza i odložení voleb. Trumpova infekce rozpoutala divoké spekulace

„Prezident by mohl být jediným pacientem na planetě, který kdy dostal tuto konkrétní kombinaci léků,“ řekl Jonathan Reiner, profesor medicíny na univerzitě George Washingtona.

Remdesivir neobdržel od kontrolního úřadu FDA potvrzení, že se jedná o lék na covid-19, ale alespoň od agentury dostal povolení k nouzovému používání. Klinické studie prokázaly, že pětidenní léčba remdesivirem může u některých pacientů urychlit dobu zotavení, antivirotikum však může také způsobit vedlejší účinky, jako je anémie či v určitém množství za specifických podmínek může být látka jedovatá pro játra či ledviny.

Trump opustil nemocnici a je zpátky v Bílém domě. ‚Brzy budeme zpět v kampani!!!,‘ napsal na Twitter

Remdesivir je podáván intravenózně, takže pacienti jsou obvykle na pětidenním hospitalizačním cyklu. Trumpa ale lékaři nechali jít domů již v pondělí večer, tedy po 3 dnech, aby dokončil léčbu ve svém washingtonském sídle. „Na rozdíl od domovů jiných Američanů má Trump interní lékařskou jednotku v Bílém domě, kde bude obklopen lékařskou péčí světové úrovně,“ řekl jeho lékař doktor Sean Conley.

Kortikosteroid dexametazon se ukázal být efektivním lékem u pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Běžně se tato látka užívá při léčení mnoha stavů včetně revmatických potíží, řady kožních onemocnění, závažných alergií, astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci či třeba při otoku mozku. Trump dle jeho lékařů bral dexametazon opakovaně. Také mu prý byl dvakrát podán dodatečný kyslík, a to v pátek a v sobotu, v současnosti už je u něj údajně hladina kyslíku v normálu.

Autor: