3. prosince 2018 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump je ‚mešuge’, řekl Schwarzenegger. Nelíbí se mu jeho odmítání klimatické dohody

Arnold Schwarzenegger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arnold Schwarzenegger | foto: Reuters

KATOVICE/POLSKO Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger v pondělí označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za „mešuge“, což je v jidiš nelichotivý výraz pro blázna. Takové přízvisko si šéf Bílého domu vysloužil kvůli odmítání pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Schwarzenegger, který jako guvernér nejlidnatějšího státu USA v letech 2003 až 2011 vynikal především úsilím o omezení průmyslových exhalací a skleníkových plynů, je jedním z účastníků  zahájené dvoutýdenní světové konference o klimatu COP24.

Republikánský politik a také hrdina především akčních filmů v hornoslezském městě zdůraznil, že Spojené státy jsou stále součástí mezinárodní dohody o omezení skleníkových plynů, třebaže prezident Trump se rozhodl od dohody odstoupit.

Schwarzenegger před delegáty prohlásil, že „Amerika je více než jenom Washington nebo jeden vedoucí představitel“. Trumpa kvůli rozhodnutí odstoupit od dohody označil za „mešuge“ a prohlásil, že globální klimatická dohoda se v USA těší široké podpoře na místní úrovni a na úrovni jednotlivých států.

Kolaps civilizace

Rakouský rodák dále řekl, že na příští světovou konferenci o klimatu by měli být pozváni také místní politici. „A pokud tak učiníte, slibuji vám: Já se vrátím,“ uzavřel Schwarzenegger svou typickou filmovou hláškou.

Ze známých osobností na konferenci v Polsku média zaujal také průvodce televizními přírodopisnými filmy z produkce BBC David Attenborough. Ten varoval, že lidská civilizace by se mohla zhroutit, pokud svět nezakročí proti klimatické změně.

Dvaadevadesátiletý Attenborough upozornil, že „právě nyní čelíme katastrofě globálních rozměrů způsobené člověkem, což je pro nás největší hrozba za tisíce let“. „Pokud lidstvo nepodnikne příslušné kroky, je na obzoru kolaps naší civilizace a vyhynutí velké části přírodního světa“, varoval Attenborough.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?