5. listopadu 2017 8:57, aktualizováno  9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump je v Japonsku. Během asijské cesty se má setkat i s Putinem

Trump navštívil Japonsko během své asijské cesty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump navštívil Japonsko během své asijské cesty. | foto: Reuters

TOKIO Setkáním s premiérem Šinzóem Abem v neděli americký prezident Donald Trump zahájil návštěvu Japonska, které je první z pěti zemí na jeho dvanáctidenní cestě po Asii. Podle činitelů Bílého domu bude hlavním cílem Trumpovy mise přesvědčit Čínu i americké spojence, aby zvýšili tlak na severokorejský režim. Trump řekl, že během cesty očekává schůzku s kremelským šéfem Vladimirem Putinem.

Japonsko je pro Washington klíčovým spojencem v neklidné oblasti východní Asie; v zemi působí desetitisíce amerických vojáků. Stejně jako Jižní Korea ale Tokio v poslední době s napětím sleduje ostré Trumpovy výroky na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, pro jehož případný útok by obě země představovaly nejbližší cíle.

Trump po příletu prohlásil, že Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni bránit svobodu a „žádný diktátor“ by neměl podceňovat americkou odhodlanost, uvedla agentura Reuters.

Japonský premiér šéfa Bílého domu po uvítání pozval na pracovní oběd, po němž následovala partie golfu na hřišti nedaleko Tokia. Abe vášnivému golfistovi Trumpovi zpestřil návštěvu Japonska pozváním nejlepšího hráče v zemi Hidekiho Macujamy, který doplnil dvojici státníků na greenu. „Partie golfu s úžasným přítelem (prezidentem Donaldem J. Trumpem), plná oduševnělé konverzace,“ zhodnotil premiér na Twitteru.

Transparenty vyzývají k Trumpovu odchodu.
Melania Trumpové se vítá s Akie Abeovou.

Už před setkáním s Abem, cestou na základnu Jokota nedaleko Tokia, americký prezident v letadle v besedě s novináři potvrdil, že během rozhovorů v Japonsku, Jižní Koreji a Číně bude hlavním tématem právě Severní Korea.

Pokud jde o KLDR, americká vláda se brzy rozhodne, zda tuto zemi zařadí na seznam států podporujících terorismus, řekl prezident. Severní Korea je podle něj „velký problém, který musí být vyřešen“.

Trump řekl, že během asijské cesty očekává schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle dřívějších informací by se jejich setkání mělo uskutečnit ve Vietnamu. Trump prý po Putinovi bude chtít „pomoc v tlaku na Severní Koreu“. Hodně se během cesty podle prezidenta bude hovořit rovněž o obchodu.

Po návštěvě Japonska šéf Bílého domu odcestuje do Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz