Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
21. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump jej omilostnil. Speciála, který se fotil s mrtvolou, se ale zřeklo velení Navy SEAL

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku. | foto: US Navy

WASHINGTON/PRAHA Příslušník speciálních jednotek Navy SEAL Edward Gallagher bude zbaven odznaku a vyobcován od elitních vojáků. Rozhodnutí velení námořnictva jde proti vůli prezidenta Donalda Trumpa, který vojáka před týdnem omilostnil z trestů za zločiny, které spáchal v zámoří.

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se odstřelovače a příslušníka speciálních jednotek Edwarda Gallaghera zželelo minulý týden. Společně s dalšími dvěma vojáky americké armády jej omilostnil z trestů za válečné zločiny, vrátil jim hodnost i platy.

Podle informací deníku The New York Times se ale rozhodnutí Trumpa nezamlouvalo přímému nadřízenému Gallaghera, admirálovi Collinu Greenovi, podle kterého by voják s prohřešky neměl patřit k elitním jednotkám Navy SEAL.

Vyžádal si tak povolení od nejvyššího velení námořnictva, aby mohl odstřelovače zbavit odznaku ve tvaru trojzubce, jenž symbolizuje příslušnost ke speciálním jednotkám. Původně prý žádal povolení od samotného Bílého domu, který však na jeho žádost nereagoval.

Hrdina, nebo vrah?

Edward „Eddie“ Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let. Po návratu ze svého posledního turnusu byl jmenován vrchním velitelem čety v rámci týmu sedmi speciálních jednotek Navy SEAL a obdržel stříbrnou hvězdu, tedy třetí nejvyšší vojenské vyznamenání.

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než...

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let.

Při loňském slyšení před vojenským soudem jej však jeho kolegové popsali jinak. Gallagher byl podle nich naprosto bezohledný a krvelačný. Tvrdili, že během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu bezdůvodně střílel do davu civilistů, po dívce, která se procházela kolem řeky, či do starého muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Devětatřicetiletý voják byl loni obviněn ze zabití džihádisty, kterému bylo maximálně 17 let. Podle vyšetřovatelů NCIS mladíka ošetřoval jeden z lékařů amerických speciálních složek, jenže najednou k němu Gallagher přiskočil a aniž by cokoliv řekl, několikrát jej bodl nožem do krku a boku.

Odstřelovač z americké jednotky Navy SEALs.
Odstřelovač z americké jednotky Navy SEALs.

Poté donutil kolegy vyfotit, jak drží jednou rukou teenagera za vlasy a nůž má v druhé ruce. Jednomu kolegovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho svým loveckým nožem.“

Nevinen, ale neměl se fotit

Po desítkách slyšení ale vojenský soud dospěl k závěru, že není dostatek důkazů, které by tato obvinění podpořily. Gallagher byl zproštěn viny ve všech bodech obžaloby kromě jediného – pózování s mrtvým mladíkem. Za tento prohřešek byl degradován a kvůli tomu mu byl razantně snížen plat.

Prezident Donald Trump jej však minulý týden omilostnil a nařídil navrácení jeho platu. Podle The New York Times se však rozhodnutí prezidenta USA nezamlouvalo velení námořnictva a tak se rozhodlo důstojníka zbavit odznaku ve tvaru trojzubce.

Příslušník Navy SEAL Edward Gallagher odchází od soudu.

Příslušník Navy SEAL Edward Gallagher odchází od soudu.

Podle regulí námořnictva může být odstranění odznaku provedeno pouze tehdy, pokud velící důstojník ztratí „víru a důvěru ve schopnost rozumného úsudku příslušníka armády, jeho spolehlivosti a osobního chování.“ Od roku 2011 námořnictvo odebralo vojákům na 154 trojzubců.

Odebrání identity

Odstranění tohoto typu odznaku sice neznamená degradaci, ale prakticky ukončuje speciálovu kariéru. Vzhledem k tomu, že Gallagher chtěl i tak opustit řady námořnictva, tak nemá admirálův krok reálný dopad, ale v rámci armády jde o značné ponížení.

„To, že vám velitel sebere odznak poté, co jste tolik pracovali na jeho získání, je téměř to nejhorší, co se vám může stát,“ uvedl pro americký deník bývalý člen speciálních jednotek Navy SEAL Eric Deming. „Seberou vám celou identitu.“

„Má na to admirál právo? Ano,“ uvedl pro média Gallagherův právník Timothy Parlatore. „Ale jak nahluchlý musí být? Vždyť i vrchní velitel ozbrojených složek (Donald Trump) jasně naznačil, že mají nechat Eddieho na pokoji.“

Americký prezident má právo nařízení admirality opět zrušit, ale šlo by o velký zásah do fungování armády. „Pokud Trump zachrání (Gallagherův) trojzubec, na což bych sázel, tak to bude obrovský zásah do již rozpolceného velení. A rozhodně to nebude ku prospěchu,“ řekl NYT profesor vojenského práva na Yaleské univerzitě Eugene R. Fidell.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.