Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump ještě v Bílém domě naléhal na ministerstvo, aby podpořilo jeho stížnosti na prezidentské volby

Odcházení Donalda Trumpa foto: ČTK

Washington - Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby napadlo výsledky loňských prezidentských voleb, které stále odmítá uznat s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech. Vyplývá to z dokumentů ministerstva, které od úřadu obdržel výbor Sněmovny reprezentantů a které se dostaly do rukou médií.
  17:04

Facebook po novém rozhodnutí o exprezidentovi Trumpovi čelí kritice ze všech stran

Trump v prosinci těsně před koncem svého mandátu odstranil z funkce tehdejšího ministra spravedlnosti Williama Barra, který spekulace o volebních podvodech odmítal. Tehdejší prezident pak Barrovu nástupci Jeffreymu Rosenovi poslal přes svého asistenta e-mail s dokumenty, podle nichž údajně docházelo k volebním podvodům v Michiganu. Učinil tak ještě předtím, než se Rosen oficiálně chopil úřadu. Žalobou Trumpových právníků založenou na stejných dokumentech se přitom o týden dříve odmítl zabývat soud.

Trump pak Rosenovi napsal znovu o dva týdny později. Tentokrát mu poslal návrh stížnosti, kterou chtěl, aby Rosen jménem ministerstva podal u nejvyššího soudu. Obsah stížnosti se přitom shodoval s dokumentem podaným generálním prokurátorem Texasu, který nejvyšší soud rovněž rychle zamítl.

Trumpovy účty jsou zablokovány nejméně do ledna 2023, oznámil Facebook. Urážka, reagoval exprezident

Podobné tlaky na ministerstvo podle nově zveřejněných dokumentů vyvíjel Trumpovým jménem i jeho personální šéf Mark Meadows a soukromý advokát najatý Bílým domem.

Trump se tak podle dokumentů v posledních týdnech svého prezidentství horlivě snažil přimět ministerstvo spravedlnosti, aby využilo svého vlivu a autority k prosazení jeho stížností, které předtím selhaly u soudů i činitelů v jednotlivých státech. Tehdejší prezident tím podle listu The New York Times znovu porušil zavedenou zvyklost, podle níž ministerstvo spravedlnosti funguje nezávisle na Bílém domu.

Biden se od Trumpa radikálně liší, protože je kariérním politikem, řekl Putin

„Prezident Trump se snažil zkorumpovat náš nejvyšší úřad pro prosazování spravedlnosti při bezostyšném pokusu zvrátit volby, které prohrál,“ řekla k obsahu dokumentů demokratická kongresmanka Carolyn Maloneyová, jež předsedá kontrolnímu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten si dokumenty od ministerstva vyžádal v rámci vyšetřování událostí, jež vedly k útoku Trumpových příznivců na Kapitol z 6. ledna, kdy zákonodárci potvrzovali výhru demokrata Joea Bidena.

Zástupci Donalda Trumpa ani Marka Meadowse nově zveřejněné informace zatím nekomentovali.

Hlasitá kritika Trumpa? Pro ‚takové‘ není v čele Republikánů místo, kongresmanka Cheneyová byla odvolána

Trump neustále tvrdí, že je pravým vítězem voleb a že demokraté hlasování „ukradli“. To se mu však nepodařilo prokázat u soudů, hlasování pak označili za férové činitelé v jednotlivých státech, i ve federální administrativě.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat