17. října 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump jí říkal Pocahontas a nabídl milion za test DNA. Senátorka teď peníze požaduje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Warrenová pomáhající při kampani Hillary Clintonové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warrenová pomáhající při kampani Hillary Clintonové. | foto: Wikimedia

WASHINGTON/PRAHA Americká senátorka Elizabeth Warrenová kvůli posměškům prezidenta Trumpa podstoupila test DNA, který prokázal, že jedním z jejich předků byl indián. Prezident v červenci slíbil, že věnuje milion na charitu, pokud tak Warrenová učiní. Teď ze slibu couvá.

Zbývají již jen tři týdny do tzv. midterm elections - amerických voleb do Kongresu v polovině prezidentského mandátu. Teprve před pár dny skončila registrace voličů a již se objevují spekulace o budoucích kandidátech na prezidentské volby v roce 2020.

Americká média hojně spekulují, že za Demokratickou stranu proti současné hlavě státu půjde do volebního klání senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová. Ta se v minulosti ve své politické kampani ráda pyšnila tím, že v její pokrevní linii je část původního obyvatelstva USA. A dlouho její příběh o indiánských předcích nikdo nerozporoval.

Loni v listopadu během oceňování indiánských code talkerů, lidí mluvících kódovou řečí, v Bílém domě se prezident Donald Trump poprvé obul do Warrenové, která se již tehdy jevila jako potencionální soupeř ve volebním klání.

Protest podpořila i senátorka Elizabeth Warrenoná.
Donald Trump.

„Máme jednu zastupitelku v Kongresu. Říkají jí Pocahontas,“ dělal si Trump legraci ze senátorky a přezdívkou se odkazoval k indiánce, která podle velmi známé historické anekdoty zachránila život anglického osadníka Johna Smitha. Většina lidí ji však zná z pohádky Walta Disneyho.

Trump se této přezdívky chytil a opakoval ji při několika dalších setkání s voliči napříč celou zemí. Evidentně blonďaté a modrooké senátorce nevěřil, že jedním z jejich předků byl indián. Dokonce nazýval matku Warrenové lhářkou. Pravděpodobně i proto v červenci během jednoho ze svých proslovů dokonce slíbil, že Warrenové nabídne značnou sumu peněz, pokud podstoupí test DNA.

„Představte si, že jsem v debatě s Pocahontas. A slibuji, že to uděláme. Vezmeme tu malou soupravu pro děti, která se jmenuje ‚Poznejte své dědictví‘. A otestujeme ji během debaty,“ řekl Trump publiku svých voličů. „Řeknu jí: ‚Dám vám milion dolarů pro vaši oblíbenou charitu, pokud ten test podstoupíte a ukáže se, že jste indiánka.‘ Ale mám pocit, že řekne ne,“ bavil se prezident nad svým nápadem.

Warrenová již nesnesla, že ji prezident posměšně nazývá „falešná Pocahontas“, a požádala profesora Carlose Bustamanteho ze Stanfordovy univerzity, aby provedl genetické testy. V pondělí senátorka závěry testu zveřejnila. Prominentní expert podle ní zjistil, že má skutečně nevelké procento indiánské krve.

Prezident ze slibu ucouvl

„Fakta dokazují, že rozhodně ve svém rodokmenu máte předky z řad původních obyvatel Ameriky,“ uvedl Bustamante ve videu zveřejněném senátorkou. Podle jeho závěrů domorodý předek Warrenové žil před šesti až deseti generacemi a není možné stanovit, z jakého kmene pocházel.

Trumpova odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Již v pondělí zpochybnil její výzvu, aby poslal peníze na charitu, a prohlásil, že slib, který učinil na červencovém mítinku v Montaně, nikdy nevyřkl. Večer však pro média uvedl, že ji chtěl otestovat sám před publikem až dostane nominaci na prezidentku od Demokratické strany.

„Udělám to pouze v případě, že ji budu moci otestovat osobně,“ sdělil s úsměvem prezident novinářům. V ranní sérii příspěvků na Twitter již Trump na Warrenovou útočil, označil její tvrzení za lež a podvod a vyzval ji, aby se americkému lidu omluvila.

„Pocahontas (ta špatná), někdy označována jako Elizabeth Warrenová, byla roznesena na kopytech. Podstoupila falešný DNA test, který ukázal, že může mít 1/1024 (domorodé krve), což je méně, než má průměrný Američan,“ napsal prezident. Poukázal také na to, že zástupci kmene Čerokézů označili použití testu DNA k určení indiánského původu za nevhodné a špatné, za což jim poděkoval.

16.října 2018 v 14:06, příspěvek archivován: 16.října 2018 v 16:53

Pocahontas (the bad version), sometimes referred to as Elizabeth Warren, is getting slammed. She took a bogus DNA test and it showed that she may be 1/1024, far less than the average American. Now Cherokee Nation denies her, “DNA test is useless.” Even they don’t want her. Phony!

Warrenová přitom v žádném z rozhovorů nikdy netvrdila, že je indiánkou z velké části, jak prezident naznačuje. Již v roce 2012 tvrdila, že „je to příběh v naší rodině. Tohle jsem se já a mí bratři dozvěděli od mé mámy a mého táty.“ Na druhou stranu, ale byla na stránkách Harvardu uvedena jako „americký indiánský“ učitel. Svůj genetický původ však nikdy neuvedla na přihláškách, aby získala výhodu.

Ostré slovní výměny mezi Warrenovou a Trumpem začaly již před dvěma lety, kdy se ucházel o prezidentský úřad. Senátorka tehdy patřila k nejhlasitějším stoupencům jeho konkurentky Hillary Clintonové.

  • 29Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz