25. srpna 2019 10:12, aktualizováno  10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Je tím pravým mužem pro Brexit.‘ Trump Johnsonovi přislíbil velkou obchodní dohodu

Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson na bilaterálním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson na bilaterálním... | foto: Reuters

Biarritz (Francie) Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu to v neděli řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.

Nedělní snídaně je prvním dvoustranným jednáním amerického prezidenta s novým britským premiérem. Trump nicméně Johnsonovi v minulosti už několikrát vyjádřil značné sympatie a podpořil i jeho postoj k brexitu. Na dotaz novinářů, jakou by dal předsedovi britské vlády k jednáním o brexitu radu, prezident odpověděl, že Johnson „žádné rady nepotřebuje, je tím pravým mužem pro tuto práci“.

Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson pózují pro...
Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson na bilaterálním...

Americký prezident je přesvědčený, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít „opravdu velkou“ obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo být rychlé.

Johnson sice očekává, že obchodní jednání s Washingtonem budou těžká, americký trh podle něj ale britským firmám nabídne obrovské příležitosti. Před jednáním se šéfem Bílého domu se britský premiér v neděli vyslovil také proti obchodním válkám a různým bariérám. Spojené království podle Johnsona totiž už více než 200 let z volného světového obchodu těží.

ČTK