28. února 2019 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Za smrt amerického studenta v KLDR Kim nemůže. Nevěděl o špatném zacházení

Warmbiera přivádějí k soudu příslušníci severokorejské polcie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warmbiera přivádějí k soudu příslušníci severokorejské polcie. | foto: Reuters

HANOJ Americký prezident Donald Trump si nemyslí, že severokorejský vůdce Kim Čong-un byl zapojen do špatného zacházení s americkým studentem Ottou Warmbierem, který zemřel v USA krátce po propuštění ze severokorejského vězení. Trump to prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci po skončení americko-severokorejského summitu v Hanoji.

„Řekl mi, že o tom nevěděl a já ho beru za slovo,“ prohlásil na adresu Kima šéf Bílého domu. Severokorejský vůdce podle něj zná celý případ velmi dobře, nicméně dozvěděl se o něm až později. 

„Co se mu (Warmbierovi) stalo, je hrozné. Myslím si, že se mu stalo něco strašného, ale nedomnívám se, že o tom nejvyšší vedení země (KLDR) vědělo,“ dodal americký prezident v reakci na dotaz novinářů.

Warmbier byl v Severní Koreji v lednu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel; do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz