28. prosince 2016 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K Izaeli budou USA vstřícnější. Trump kritizoval chování Obamovy administrativy

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: AP

WASHINGTON Budoucí americký prezident Donald Trump ve středu kritizoval chování administrativy končícího prezidenta Baracka Obamy vůči Izraeli. Naznačil, že pod jeho vedením budou USA k židovskému státu mnohem vstřícnější. Spojené státy se minulý týden zdržely hlasování v Radě bezpečnosti OSN, a umožnily tak přijetí rezoluce požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích.

„Nemůžeme nadále přihlížet, jak se s Izraelem jedná s naprostým pohrdáním a neúctou. Měli ve Spojených státech velkého přítele, ale... už tomu tak není,“ napsal Trump na twitteru. „Začátkem konce byla hrozná dohoda s Íránem, a teď to (OSN)! Zachovej si sílu, Izraeli, 20. leden se rychle blíží,“ dodal Trump, který se úřadu amerického prezidenta ujme na slavnostní ceremonii právě 20. ledna.

V pátek Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci, která požaduje po Izraeli ukončení výstavby židovských osad na okupovaných palestinských územích včetně východní části Jeruzaléma. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Izrael již oznámil, že se rezoluci nepodřídí.

K rezoluci by se měl dnes v 17:00 SEČ vyjádřit také ministr zahraničí USA John Kerry.

ČTK