23. srpna 2017 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexickou zeď postavíme, i kdybychom měli zastavit chod vlády, hřímal Trump na mítinku

Americký prezident Donald Trump na mítinku v arizonském Phoenixu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na mítinku v arizonském Phoenixu. | foto: Reuters

PHOENIX Americký prezident Donald Trump na mítinku v arizonském Phoenixu pohrozil, že pokud to bude potřeba pro schválení rozpočtu pro stavbu mexické zdi, je ochoten zastavit činnost federální vlády. Dále kritizoval média za to, že zkreslila jeho prohlášení k nedávným násilnostem vyvolaným demonstrací krajní pravice ve virginském Charlottesvillu.

Trump během svého proslovu pohrozil, že pokud mu Kongres neposkytne peníze na stavbu bariéry, federální vláda zastaví práci. „Zeď postavíme, i pokud bychom kvůli tomu museli zastavit činnost naší vlády“ řekl s tím, že je to vzkaz demokratickým obstrukcím. Dodal, že demokraté svým postojem ohrožují americkou bezpečnost.

Na odpůrce policie používala slzný plny.
Trumpova akce ve Phoenixu přilákala do města i prezidentovy odpůrce.

Trumpova akce ve Phoenixu přilákala do města i prezidentovy odpůrce, kteří podle médií na policii házeli lahve a kamení. Policie k rozehnání davu použila slzný plyn.

„To, co se stalo v Charlottesville, zasáhlo samotnou podstatu Ameriky. Dnes v noci se celá tato hala jednotně staví k ráznému odsouzení gaunerů, kteří šířili zášť a násilí,“ prohlásil podle agentury AP Trump v úterý večer místního času (dnes nad ránem SELČ) k účastníkům mítinku.

Ihned poté podle AP odsoudil „nečestná média“, která lživě vyložila jeho reakci na násilnosti. Za jeho dřívější prohlášení, že vina leží na obou stranách, kritizují Trumpa nejen demokraté, ale i jeho republikáni. Trump ve svých reakcích rasismus odsoudil, zároveň uvedl, že v táboře ultrapravicových demonstrantů byli i dobří lidé.

Omilostnění šerifa odsouzeného za pohrdání soudem

Trump dále naznačil, že chce omilostnit bývalého šerifa Phoenixu Joea Arpaia, který byl shledán vinným z pohrdání soudem. Šerif v roce 2013 navzdory soudnímu zákazu organizoval dopravní kontroly cíleně zamířené proti přistěhovalcům. V říjnu má být vynesen rozsudek, Arpaiovi hrozí půlroční vězení.

Prezident ke shromážděnému davu uvedl, že Arpaio „bude v pořádku“. Sdělil také, že milost nevydá v den mítinku, protože nechce vyvolávat kontroverze. Starosta Phoenixu Greg Stanton před týdnem vyzval Trumpa, aby cestu do města kvůli tragickým událostem v Charlottesvillu odložil. Uvedl také, že milost pro Arpaia, pokud ji oznámí ve Phoenixu, jen vyvolá další neklid.

Dohodu NAFTA prý Washington zřejmě vypoví

Trump rovněž hovořil o situaci na Korejském poloostrově či o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

K NAFTA, jejíž podmínky Trump považuje pro USA za nevýhodné, prezident řekl, že Washington nakonec zřejmě dohodu vypoví. Upozornil ale, že se ještě nerozhodl.

K tématu KLDR vyjádřil Trump mírný optimismus. „Respektuji fakt, že nás začíná respektovat,“ řekl na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. „A možná, ale také možná ne, se může stát něco pozitivního,“ dodal.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.