8. června 2019 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump kritizuje chystanou misi na Měsíc, kterou sám prosazoval. NASA má mít vyšší cíle, jako je Mars

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

Washington Prezident USA Donald Trump se kriticky vyjádřil o plánovaném návratu amerických astronautů na Měsíc, který ještě nedávno sám prosazoval. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by se podle Trumpa měl zaměřit na „daleko vyšší“ cíle, jako je mise na Mars.

„Za všechny peníze, které utrácíme, by NASA neměl mluvit o cestě na Měsíc - tam jsme byli před 50 lety,“ napsal v pátek na twitteru Trump. Vesmírný úřad by se podle prezidenta měl zaměřit na „mnohem větší věci“ včetně cesty na Mars či obranných a vědeckých projektů.

07.června 2019 v 19:38, příspěvek archivován: 08.června 2019 v 12:47

For all of the money we are spending, NASA should NOT be talking about going to the Moon - We did that 50 years ago. They should be focused on the much bigger things we are doing, including Mars (of which the Moon is a part), Defense and Science!

Viceprezident Mike Pence přitom v březnu Trumpovým jménem vyzval NASA, aby do pěti let dostal Američany zpět na Měsíc. Úřad měl za tímto účelem nasadit „veškeré dostupné prostředky“.

NASA měl dříve v plánu opakovat přistání na povrchu Měsíce, od něhož v červenci uplyne 50 let, do roku 2028. Druhý muž USA však nařídil „zdvojnásobit úsilí“ o brzké vyslání lidské posádky na oběžnici Země, kde Američané nebyli od roku 1972.

éf NASA Jim Bridenstine interpretoval Trumpovo páteční vyjádření jako potvrzení plánu „využít Měsíc k vyslání lidí na Mars“. Prezident předloni vydal nařízení k přípravě pilotované mise na Měsíc, kde by podle jeho představ měla vzniknout základna pro lety do vzdálenějších oblastí vesmíru.

Podle Bridenstineova letošního vyjádření by měly obnovené mise na Měsíc dopravit inovativní technologie, které umožní prozkoumat více míst na povrchu než bylo dosud představitelné a dovolí astronautům zůstat tam delší dobu.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.