10. srpna 2016 10:27, aktualizováno  11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump má na kontě další skandál: ‚Máte zbraně? Můžete zastavit Clintonovou‘

„Hillary chce zrušit, v podstatě zrušit Druhý dodatek. Mimochodem, a pokud si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Hillary chce zrušit, v podstatě zrušit Druhý dodatek. Mimochodem, a pokud si... | foto: ČTK

WILMINGTON Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyvolal rozhořčení tvrzením, že jeho přívrženci mohou zastavit jeho demokratickou sokyni Hillary Clintonovou uplatněním svého práva na vlastnictví zbraně, uvedla ve středu stanice BBC. Mnozí lidé ho na webu vzápětí obvinili z podněcování k násilí. Trumpův volební tým ale ujistil, že kandidát jen vybízel k nevolení Clintonové, která chce zrušit ústavní právo Američanů mít zbraň na svou obranu.

„Hillary chce zrušit, v podstatě zrušit druhý dodatek. Mimochodem, a pokud si bude moct vybrat své soudce, nemůžete s tím nic dělat, lidi. Ale (vy) lidi druhého dodatku, vy možná můžete, co já vím,“ cituje BBC republikánského kandidáta Trumpa. Druhý dodatek zakotvuje v ústavě právo Američanů na držení zbraně.

Kandidát Trump:

Zjevně nešťastné vyjádření, které je jen další z řady Trumpových rozporuplných projevů v předvolební kampani, zaznělo v úterý odpoledne (v noci na středu SELČ) na volebním shromáždění ve městě Wilmington v Severní Karolíně.

Bez ohledu na novou kontroverzi Trumpa vzápětí podpořila mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která vyzvala k podpoře příslušného dodatku ústavy a tedy k hlasování pro republikánského kandidáta.

Donald Trump nosí oblek značky Brioni.
Trumpův projev v Columbusu.

Na mnoha jiných místech však Trumpova slova vyvolala mohutné pobouření. Chris Murphy, senátor za stát Connecticut, například varoval, že ve Spojených státech je mnoho „nestabilních lidí“, kteří k Hillary Clintonové nechovají zrovna vřelé vztahy a Trumpův výrok by mohli chápat jako jasnou výzvu.

„Tohle není hra. Nestabilní lidé se silnými zbraněmi a pomatenou záští vůči Hillary vás poslouchají, Donalde Trumpe. (...) Neřešte to jako politický přešlap. Je to hrozba zavražděním, která vážně zvyšuje možnost národní tragédie a krize.“:

Trump se bránil tím, že narážel pouze na politický potenciál majitelů a obhájců zbraní. Jak zdůraznil jeho volební štáb, „lidé druhého dodatku mají úžasného ducha a jsou nesmírně sjednoceni, což jim dává obrovskou politickou moc. A letos budou volit v rekordním počtu, a nebude to pro Hillary Clintonovou, ale pro Donalda Trumpa,“ cituje BBC.

BBC: Trumpova bunkrová mentalita

Donald Trump opět promluvil spatra, a znovu tím vyvolal bouři, komentuje Trumpův projev zpravodaj BBC ve Washingtonu.

„Republikánský kandidát řekl, že obhájci práva na zbraň mohou něco udělat s (Hillary) Clintonovou, až bude zvolena a zkusí jmenovat soudce. Co by to mohlo být?“ ptá se Anthony Zurcher. „Vysvětlení jeho štábu, že se sjednotí a odvolí, zkrátka nesedí. V politickém prostředí, kde Trumpovi stoupenci pějí ‚zavřete ji‘ a tvrdí, že Clintonovou by měli postavit před střeleckou četu nebo hůř, (Trumpova) k interpretaci otevřená slova pravděpodobně přilijí oleje do (už) doutnajícího ohně,“ míní.

Zurcher upozorňuje na tendenci Američanů odsuzovat vybroušené a pečlivě připravené odpovědi svých politiků a usuzuje, že právě jí vychází Trumpova rétorika vstříc. Zároveň varuje, že se tím Donald Trump dopouští osudové chyby: „Existuje důvod, proč jsou prezidentští uchazeči mimořádně obezřetní v tom, co říkají. Každé slovo je detailně rozebíráno, jak v USA, tak ve světě. Verbální přešlap může být zničující,“ píše Zurcher. „Trump tato pravidla ignoruje. A s tím, jak se jeho volební preference potápějí, si on i jeho štáb osvojují bunkrovou mentalitu. Média jsou zaujatá, volby mohou být zmanipulované, průzkumy jsou zkreslené a Clintonová je nestabilní hrozba. Je to Trump vs. svět. A to je teprve srpen (prezidentské volby se budou konat v listopadu - pozn. red.).“

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.