Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump rozhodne o ‚snílcích‘. Má oznámit zrušení ochrany dětských migrantů v USA

Prezident Donald Trump během svého projevu o daňové reformě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump během svého projevu o daňové reformě. | foto: ČTK

WASHINGTON Snílci. Tak Američané přezdívají migranty, kteří přišli do USA jako děti. Díky administrativě Baracka Obamy získali ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení. Prezident Donald Trump v úterý oznámí, zda ukončí tento program umožňující legalizaci pobytu statisícům přistěhovalců převážně z Latinské Ameriky.

Zrušením výnosu na ochranu migrantů chce Trump naplnit jeden ze svých zásadních předvolebních slibů, označují opoziční demokraté i ochránci lidských práv za jedno z nejhorších dosavadních prezidentových rozhodnutí.

Podle zdrojů agentury Reuters chce Trump, aby jeho rozhodnutí začalo platit až po uplynutí půlroční lhůty, během níž bude mít Kongres šanci vyřešit ochranu dětských migrantů zákonnou úpravou. Vzhledem k převaze republikánů v obou komorách zákonodárného sboru se však očekává, že k žádným vstřícným krokům parlament nesáhne.

Nařízení známé pod zkratkou DACA vydané Obamou v roce 2012 umožňuje lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelnou ochranu před vyhoštěním a pracovní povolení. Podle statistik amerických imigračních úřadů pobývalo vloni v rámci ochranného programu v USA přes 700 tisíc lidí.

Trump v loňské předvolební kampani sliboval snížit počet nelegálních přistěhovalců pobývajících v USA, kteří podle něho berou práci rodilým Američanům. Jeho oponenti s odvoláním na statistiky tvrdí, že v posledních letech počet přistěhovalců z Mexika klesá a velká část se jich dobrovolně vrací do své rodné země.

Chystaný Trumpův krok se setkal s velkou kritikou zvláště levicových politiků. Guvernér státu New York Andrew Cuomo pohrozil, že rozhodnutí napadne u soudu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...