9. února 2017 7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump má ‚svého‘ ministra spravedlnosti. Senát schválil Sessionse

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jeff Sessions, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeff Sessions, ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

WASHINGTON Senát, horní komora Kongresu Spojených států, i přes odpor demokratů schválil do funkce amerického ministra spravedlnosti a současně generálního prokurátora dosavadního senátora z Alabamy Jeffa Sessionse, považovaného do značné míry za inspirátora protiimigrační politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Senátoři schválili Trumpova kandidáta poměrem 52 ku 47 hlasů. Téměř všichni demokraté - až na jedinou výjimku - hlasovali proti, zatímco republikáni se jednomyslně semkli okolo svého sedmdesátiletého kolegy, známého krajně konzervativními názory, jakož i odporem k nelegální a i legální imigraci.

Sessions se jako první ze senátorů postavil během primárek za Trumpa, který se mu odměnil jedním z klíčových křesel ve své vládě.

Agentura TASS poznamenala, že Sessions před připojením k Trumpově týmu zaujímal vůči Rusku tvrdou pozici, nakonec se však vyslovil pro normalizaci vztahů s Moskvou.

Hlasování předcházela debata, která se točila především okolo občanských práv. Diskuse se výrazně vyhrotila poté, co republikáni sáhli k velmi neobvyklému kroku a umlčeli demokratickou senátorku Elizabeth Warrenovou. Liberální politička kritizovala dosavadního alabamského senátora za údajné omezování práv černošské menšiny. K tomuto kroku podle amerických médií žádná z komor Kongresu již dlouhá léta nesáhla a mezi demokratickými zákonodárci vyvolal tento zásah pobouření.

Demokraté tvrdí, že republikáni se snaží prosadit všechny Trumpovy kandidáty za každou cenu a všemi prostředky. Vedle Sessionse kritizovaného za údajně rasistické postoje se pokoušejí blokovat i volbu kandidáta na ministra zdravotnictví Toma Pricea a ministra financí Stevena Mnuchina.

Hlasování nicméně nebylo tak těsné jako v případě ministryně školství Betsy DeVosové, které v úterý musel při nerozhodném poměru hlasů 50:50 pomoci do funkce viceprezident Mike Pence disponující právem rozhodujícího hlasu.

Sessions byl v Senátu, kde se demokratická menšina snaží všemi prostředky oddalovat schválení nových ministrů, potvrzen ve funkci jako šestý z 15 členů Trumpova kabinetu.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz