Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Můj čudlík je větší a mocnější. Trump reagoval na Kimova slova o jaderném arzenálu

Svět

  7:41
WASHINGTON - Odpalovací tlačítko k jaderným zbraním, které má k dispozici americký prezident Donald Trump, je „daleko větší a mocnější“ než to, které je na stole severokorejského diktátora Kim Čong-una. Šéf Bílého domu to uvedl ve své první reakci na novoroční Kimův projev, v němž vůdce KLDR pohrozil USA tím, že celé jejich území je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní. Americký prezident na Twitteru zároveň uvedl, že chce přestat finančně podporovat Palestince.

Donald Trump foto: Reuters

„Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a mé tlačítko funguje!“ napsal v úterý Trump na Twitteru s odkazem na Kimův pondělní projev. Severokorejský lídr v něm prohlásil, že má na stole stále připravené odpalovací tlačítko, ale jaderné zbraně použije jedině v případě, že by bezpečnost země byla ohrožena. Rovněž vybídl ke zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic a také k jejich rychlejšímu rozmístění.

03.ledna 2018 v 01:49, příspěvek archivován: 03.ledna 2018 v 07:49

North Korean Leader Kim Jong Un just stated that the “Nuclear Button is on his desk at all times.” Will someone from his depleted and food starved regime please inform him that I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his, and my Button works!

Americké ministerstvo zahraničí v úterý Kimova vstřícná slova zhodnotilo skepticky. Mluvčí ministerstva Heather Nauertová interpretovala projev jako snahu „vrazit klín“ mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu. „Mohu vás ujistit, že k tomu nedojde,“ uvedla Nauertová v prohlášení.

Zatímco k USA zvolil tradičně ostrý postoj, sousední Jižní Koreji nabídl zlepšení vztahů a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která proběhne právě v sousední zemi.

KLDR obnoví kvůli olympiádě horkou linku s Jižní Koreou

Severokorejský vůdce rozhodl, že jeho země ve středu znovu zprovozní pohraniční horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci s Jižní Koreou. V televizním prohlášení to sdělil jeden z představitelů KLDR. Jižní Korea poté podle agentury AP oznámila, že se svým severním sousedem již zahájila na této lince předběžnou komunikaci s cílem prověřit, zda spojení dobře funguje. Mluvčí jihokorejského prezidenta označil obnovení horké linky v pohraniční vesnici Pchanmundžom za významný posun v napjatých vzájemných vztazích.

Obě země chtějí v nejbližších dnech jednat o účasti KLDR na zimní olympiádě, kterou bude v únoru pořádat právě její jižní soused.

Linku, která v minulosti představovala zásadní komunikační kanál mezi oběma zeměmi, KLDR opakovaně přerušovala v dobách zvýšeného napětí. Naposledy se tak podle agentury Reuters stalo v únoru 2016, kdy Pchjongjang linku pozastavil v odvetě za uzavření společné průmyslové zóny Kesong.

Představitel jihokorejského ministerstva pro sjednocení řekl Reuters, že jihokorejští činitelé jsou připraveni se svými severokorejskými protějšky po obnovení horké linky hovořit.

Kim Čong-un v pondělním novoročním projevu nabídl Soulu nezvykle smířlivé gesto, když řekl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na olympiádu a je otevřen rozhovorům. Soul reagoval nabídkou jednání na vysoké úrovni.

Trump chce přestat finančně podporovat Palestince

V úterý americký prezident Donald Trump také prohlásil, že Spojené státy by mohly ukončit finanční podporu poskytovanou Palestincům, pokud jejich vedení nebude chtít jednat o míru s Izraelem. Podle Trumpa se USA za stovky milionů dolarů ročně nedostává ze strany Palestinců „žádného uznání či respektu“. Trump v prosinci popudil Palestince a další muslimské národy regionu tím, že uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam Washington přesune americkou ambasádu. Představitelka palestinské samosprávy označila Trumpovo úterní prohlášení za vydírání.

USA pozastavily vojenskou pomoc Pákistánu, Trump zemi viní z podpory terorismu

„Ale když se Palestinci už nejsou ochotni bavit o míru, proč bychom jim v budoucnu měli platit jakékoli z těchto ohromných částek?“ napsal Trump na Twitteru v reakci na neochotu Palestiny akceptovat mírová jednání zprostředkovaná USA.

02.ledna 2018 v 23:37, příspěvek archivován: 03.ledna 2018 v 07:50

It's not only Pakistan that we pay billions of dollars to for nothing, but also many other countries, and others. As an example, we pay the Palestinians HUNDRED OF MILLIONS OF DOLLARS a year and get no appreciation or respect. They don’t even want to negotiate a long overdue...

02.ledna 2018 v 23:37, příspěvek archivován: 03.ledna 2018 v 07:51

...peace treaty with Israel. We have taken Jerusalem, the toughest part of the negotiation, off the table, but Israel, for that, would have had to pay more. But with the Palestinians no longer willing to talk peace, why should we make any of these massive future payments to them?

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás předminulý týden prohlásil, že Palestinci nepřijmou žádný mírový plán předložený Washingtonem a že se Spojené státy samy vyloučily z jednání právě Trumpovým krokem týkajícím se Jeruzaléma. Trump přitom dlouhodobě tvrdí, že chce obnovit zablokovaný mírový proces na Blízkém východě, čemuž podle znalců jeruzalémské rozhodnutí spíše uškodilo.

„Nenecháme se vydírat,“ uvedla v prohlášení přední představitelka Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová s tím, že Trump sabotuje snahu o dosažení míru. „Nyní si troufá osočovat Palestince za důsledky svých vlastních nezodpovědných činů,“ dodala.

Trump ve svém twitterovém prohlášení dodal, že uznáním Jeruzaléma za izraelské hlavní město fakticky odstranil zásadní sporný bod jednání, za což očekává od Izraele výrazně vstřícné kroky. Zatímco kritici považují jeho tah za jednostranný ústupek izraelskému vedení, prezidentovi lidé jej vysvětlují jako gesto, které přiměje premiéra Benjamina Netanjahua k nabídce řešení přijatelných pro obě strany. Palestinci, kteří považují východní část Jeruzaléma za své hlavní město, však za aktuálních podmínek odmítají o míru jednat.

USA poskytují Palestině okolo 300 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) ročně. Pro omezení této částky se v prosinci vyslovila Sněmovna reprezentantů s tím, že Washington by měl příspěvky výrazně snížit, pokud z nich Palestinci nepřestanou platit náhrady rodinám ozbrojenců, které zabili nebo uvěznili izraelští vojáci.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...