Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
2. května 2018 9:28, aktualizováno  10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump mi zprávu o zdravotním stavu nadiktoval, nejsem autorem, říká jeho bývalý lékař

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Praha Když doktor Harol Bornstein, dlouholetý osobní lékař tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, v roce 2015 vydal dopis popisující Trumpův zdravotní stav, používal jazyk velmi podobný vyjadřování nynějšího prezidenta. Teď se zdá, že Trump zprávu o svém zdravotním stavu lékaři nadiktoval sám, alespoň to tvrdí Bornstein.

„Celý ten dopis si nadiktoval, já ho nenapsal. Jenom jsem ho dal dohromady,“ řekl Bornstein americké televizi CNN.

Přiznáním Bornstein úplně změnil své dva roky staré prohlášení, když byla zpráva určená veřejnosti původně zveřejněna, a odpovídá na jednu z přetrvávajících otázek týkajících se posledních amerických prezidentských voleb. Dopis tehdy dostal excentrického Bornsteina, muže s kulatými brýlemi a dlouhými šedými vlasy, do veřejného povědomí.  

„Jeho fyzická síla a výdrž jsou mimořádné. Pokud bude zvolen, mohu říci, že bude nejdravějším prezidentem, který kdy nastoupil do funkce,“ píše se v dopise, který Trump zveřejnil v prosinci 2015.

Toto tvrzení nebylo podloženo mnoha lékařskými důkazy, kromě krevního tlaku v hodnotách 110/65, jenž byl Bornsteinem popsán jako „naprosto vynikající“. V dopise je také psáno, že během posledního roku Trump zhubnul 7 kilogramů a srdeční zdraví popsal jako vynikající. 

Bílý dům na žádost CNN o komentář k Bornsteinovým prohlášením nereagoval.

Později, když se začaly množit otázky ohledně zdraví kandidátů Trumpa a jeho rivalky Hillary Clintonové, vydal Bornstein klasickou lékařskou zprávu obsahující Trumpovu výšku, hmotnost a seznam předepsaných léků.

V dalším rozhovoru s CNN uvedl, že kontroverzní dopis psal v době, kdy vyšetřoval další pacienty. „Hodně jsem spěchal. Měl jsem objednané pacienty,“ řekl v září 2016. Trval však na tom, že slova v dopise byla jeho vlastní. „Opravdu jsem napsal ten dopis? Hm,“ dodal.

„Ten dopis je černý humor. Takový mám já smysl pro humor. Je to jako ve filmu Fargo, pravda se úplně přemění na něco jiného,“ pokračuje Bornstein.

„(Trump) mi nadiktoval dopis a já mu říkal, co tam může a nemůže být. Přišli si ho vyzvednout uprostřed noci, ve čtyři hodiny nebo tak někdy,“ dodal Bornstein.

Do ordinace se měl vloupat Trumpův bývalý bodyguard

Teď Bornstein získal znovu pozornost prohlášením, že Trumpův bývalý bodyguard Keith Schiller vyloupil jeho kancelář s úmyslem získat Trumpovy lékařské záznamy.

K údajnému vloupání do Bornsteinovy ordinace mělo podle serveru Business Insider dojít dva dny poté, co lékař zveřejnil v novinách, že Trumpovi předepsal přípravek na růst vlasů.

„Museli u mě být alespoň půl hodiny, byl tam obrovský nepořádek. Cítil jsem se ponížen. Jak byste se cítili, kdyby vám někdo, o koho jste se 35 let staral, vykradl kancelář?“ uvedl lékař.

Zpráva o Trumpově zdravotním stavu se dostala na veřejnost v rámci prezidentské kampaně, při které Trump ostře kritizoval fyzické schopnosti ostatních kandidátů, hlavně bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe a Hillary Clintonové.

„Ostatní kandidáti nejsou prostě dostatečně fyzicky silní. Někdo jako Jeb nebo Hillary nemají podle mého názoru sílu ani výdrž, aby mohli zastávat takovou funkci,“ řekl tehdy Trump, který byl při svém zvolení nejstarším prezidentem v historii USA.

Sedmdesátiletý Harold N. Bornstein vystudoval medicínu na univerzitě Tufts a má soukromou praxi v nejbohatší části New Yorku na Upper East Side. Jako Trumpův osobní lékař působil už od roku 1980, sám však tvrdí, že s Trumpem nespolupracuje od chvíle, kdy byl zvolen do funkce prezidenta. Předtím byl Trump pacientem Bornsteinova otce Jacoba.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...