Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Trump mladší se blýskl v ‚hrdé‘ rasistické show: Můj otec založil hnutí

Svět

  11:49aktualizováno  11:59
WASHINGTON - Syn Donalda Trumpa, který svému otci aktivně pomáhá ve volební kampani, se v jednom z rozhlasových interview představil po boku údajného bělošského rasisty a vyznavače antisemitských názorů. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters. Chování Donalda Trumpa mladšího podle ní posiluje obavy, že jeho otec hodlá v nominační kampani využít podporu amerických extremistů.

Donald Trump s potomky po boku: vpravo Eric Trump, vlevo Donald Trump mladší. foto: Reuters

Osmatřicetiletý Donald Trump mladší, syn favorita republikánských primárek a jeho bývalé československé manželky Ivany Trumpové-Zelníčkové, vystoupil v úterý v diskusním pořadu jisté konzervativní rozhlasové stanice v Utahu. Moderátorem byl James Edwards, kterého američtí liberální aktivisté označují za rasistu a antisemitu.

Trumpovi synové Donald ml. (vlevo) a Eric.
„Vydělal jsem miliardy a miliardy,“ láká Trump voliče.

Trump mladší vychvaloval svého otce a líčil, jak jeho kampaň mění Republikánskou stranu. „Už to není jen kampaň, je to přímo hnutí,“ citovala Trumpova syna agentura Reuters.

Hosty Edwardsovy rozhlasové talk-show byli v minulosti bývalý šéf rasistického Ku-Klux-Klanu David Duke nebo v Americe známý pravicový radikál a popírač holokaustu Willis Carto. Sám Edwards označuje svou show za pořad vyznávající „hrdé, tradičně konzervativní a křesťanské názory“.

Koketování s ultrapravicí

Donald Trump si ve své kampani vysloužil kritiku za koketování s ultrapravicovými názory. Jeho návrhy na vystavění zdi na hranicích s Mexikem nebo na zákaz vstupu všech muslimů do USA podle Reuters korespondují s ideologií americké krajní pravice. Trump se nedávno odmítl distancovat od podpory rasisty Davida Dukea.

Vedení republikánů v americkém Kongresu v reakci na Trumpovo jednání odsoudilo výroky bělošských rasistů, Trumpovu kampaň ale odmítlo komentovat. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan prohlásil, že každý republikánský kandidát musí veškeré podobné skupiny odmítnout. Předseda Senátu Mitch McConnell odsoudil Ku-Klux-Klan a jemu podobné skupiny i veškeré názory, které zastávají.

Republikáni chtějí Trumpa zastavit

Vedení americké Republikánské strany má i po výrazném úspěchu Donalda Trumpa v úterním nominačním hlasování stále ještě možnost postup tohoto kontroverzního miliardáře zastavit. Podle agentury AP nemá Trump ani po vítězném „superúterý“ zajištěnu rozhodující podporu. Rozhodovat se prý bude 15. března, kdy se bude hlasovat v šesti významných státech.

Trump podle partajních stratégů republikánskou stranu poškozuje a ohrožuje její postavení na americké politické scéně. Jeho útoky proti migrantům odrazují černošské a hispánské voliče, svou kampaň realitní magnát staví na strachu voličů z islámského extremismu, přistěhovalectví a ekonomické nestability. Podle médií Trump neodmítá ani podporu krajní pravice.

Republikánští kandidáti. Zleva Marco Rubio, Donald Trump a Ted Cruz.

Republikánské sekretariáty proto v těchto dnech horečně propočítávají protitrumpovské volební varianty, z nichž ale žádná není moc příznivá. Podle AP nevylučují ani myšlenku, že by k rozhodujícímu souboji mohlo dojít až na závěrečné červencové nominační konferenci. Využití komplikovaných regulí a zákulisních machinací k potlačení vůle voličů by ale podle stranických expertů mohlo republikány poškodit.

Objevují se údajně i hlasy připouštějící možnost nového kandidáta. Podle AP se prý ve washingtonských kuloárech mluví o bývalém texaském guvernérovi Ricku Perrym jako o reprezentantovi republikánského hlavního proudu. Perspektiva úspěchu je ale v tomto případě vzdálená, sám Perry prý svou kandidaturu označil za „absurdní“.

Trump: Copak nevidí, že jim pomáhám?

Trump přitom vyzývá republikánské vedení, aby jeho kandidaturu chápalo jako šanci k posílení stranického vlivu. „Proč vůdci Republikánské strany nevidí, že jim přináším nové voliče po milionech? Vytváříme přece větší, silnější stranu,“ napsal Trump na twitteru.

Sedm trumfů. Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů

Podle výpočtů AP nemá dosud newyorský miliardář nominaci jistou, protože zatím získal na svou stranu jen 46 procent delegátů, o nichž se dosud rozhodovalo. V příštích primárkách bude muset tento počet zvýšit na 51 procent.

Jestliže se totiž na nominační konferenci v červenci žádný z uchazečů nadpoloviční většinou hlasů neprokáže, ve druhém kole hlasování už delegáti nebudou mandáty z primárních voleb vázáni a rozhodovat se mohou volně.

Zvrátit či zpochybnit poměr sil by mohly primárky plánované na 15. březen. Pokud ve svých domovských státech zvítězí Trumpovi protikandidáti Marko Rubio na Floridě a John Kasich v Ohiu, zpochybní to podle republikánských stratégů Trumpovu sílu.

Americké volební superúterý.
Autor: