27. července 2017 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump možná v protiruských sankcích ještě přitvrdí. EU je přitom kritizuje už teď

Americký prezident Donald Trump při při slavnostním uvedení letadlové lodi USS... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump při při slavnostním uvedení letadlové lodi USS... | foto: AP

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump může Kongresem připravované sankce proti Rusku podepsat v nynější podobě, nebo je vetuje, aby tak dosáhl jejich ještě většího zpřísnění. Ve čtvrtek to v rozhovoru s televizí CNN prohlásil ředitel komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci.

Sankce chystané Kongresem se ale nelíbí Evropské unii, která kritizuje fakt, že američtí zákonodárci v této věci nespolupracují s Evropou. Brusel se rovněž obává, že americká odvetná opatření ohrozí energetické zájmy EU.

„Sankce může podepsat přesně v té podobě, jak jsou, nebo je může vetovat a vyjednat ještě přísnější dohodu proti Rusku,“ citovala agentura Reuters Scaramucciho.

O Trumpově postoji dosud americká média psala, že s podpisem váhá. Nová odvetná opatření by totiž zkomplikovala snahu o urovnání napětí v americko-ruských vztazích, navíc sankce schválené Kongresem může v budoucnu odvolat jen Kongres, což u sankcí uvalovaných vládou neplatí. USA dosud v otázce sankcí proti Moskvě spolupracovaly s EU, což Kongres obchází.

Novou podobu protiruských sankcí schválila v úterý Sněmovna reprezentantů, návrh nyní musí odsouhlasit Senát a teprve poté ho na stůl k podpisu dostane prezident.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz