Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Musk prozradil, koho volil a koho volit bude. Varoval před sebevražedným woke myšlením

Nejbohatší muž na světě Elon Musk dal na jím vlastněném Twitteru nahlédnout do svého politického myšlení. Prozradil, že v minulosti volil demokraty včetně současného prezidenta Joea Bidena, ale nyní by dal přednost republikánskému guvernérovi Floridy Ronu DeSantisovi. Kritizoval též „myšlenkový woke virus“.
  19:40

„Moje preference prezidenta pro rok 2024 je někdo, kdo je rozumný a centristický. Doufal jsem, že to bude Bidenova administrativa, ale zatím jsem byl zklamán,“ napsal Musk.

Majitel automobilky Tesla prozradil, že právě Bidenovi jakožto i jeho jinému demokratickému předchůdci, Baracku Obamovi, dal předtím svůj hlas. „Byl jsem významný podporovatel Obamova-Bidenova prezidentství a (zdráhavě) jsem dal přednost Bidenovi před Trumpem,“ přiblížil. Biden sloužil jako Obamův viceprezident.

Musk nechal po hlasování uživatelů na Twitteru obnovit účet republikánského exprezidenta, kterému společnost zablokovala profil po útoku na Kapitol. Trump jej za to ocenil a poznamenal, že jej měl vždy rád.

Excentrický miliardář dal nyní najevo, že by v příští prezidentské volbě podpořil Trumpova očekávaného soupeře v republikánských primárkách, floridského guvernéra Rona DeSantise. Trump potenciální naději Republikánské strany už ostře zkritizoval, označil jej „za lehkou váhu“ a průměrného politika, kterému chybí loajalita.

„Ano,“ napsal Musk na otázku, zda by podpořil DeSantise. Už dříve hovořil o tom, že floridský guvernér má šanci porazit Bidena.

„Co mohu říci. Vítám podporu Afroameričanů,“ zavtipkoval DeSantis. Musk je běloch, který se narodil v Jihoafrické republice.

Potřebuji protinarativ woke myšlení, tvrdí Musk

Musk vystupuje jako volič středových kandidátů, jeho vyjadřování ale v mnohém připomíná spíše slovník pravicově orientovaných republikánů. „Nejsem konvenčně pravicový a levicový, ale souhlasím s tvým tvrzením,“ odpověděl na příspěvek, podle kterého konzervativní pravice musí podporovat nejen politiky a aktivisty, ale i spisovatele a další umělce, aby mohla čelit kulturnímu vlivu liberální levice.

„Myšlenkový woke virus důkladně pronikl zábavním průmyslem a tlačí civilizaci k sebevraždě. Musí tu být protinarativ,“ domnívá se Musk. Woke označuje jistý trend liberální politiky, která se pokouší napravit rasové, sexuální či třídní nerovnosti.

Miliardář po oznámení koupě Twitteru vzbudil nadšení části bojovníků kulturních válek, podle kterých byla platforma semeništěm woke myšlení a s ní spjaté údajné cenzury. Musk přísahal, že bude hájit svobodu slova mimo jiné obnovením dříve zablokovaných účtů.

Kritici namítají, že právě dříve zablokované účty ukazují na negativní stránky absolutní svobody slova, jako je šíření dezinformací, konspirací a sdílení nenávistivých projevů. Sám Musk neobnovil účet známému konspiračnímu teoretikovi Alexi Jonesi za to, že šířil pomluvy o obětech školního masakru v Sandy Hook.

Autor:

Mohlo by vás zajímat