3. dubna 2018 20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump na americko-pobaltském summitu: Nikdo nebyl vůči Rusku tvrdší, vztah s Putinem je nejasný

Donald Trump a litevská prezidentka Dalia Grybauskaite na americko-pobaltské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a litevská prezidentka Dalia Grybauskaite na americko-pobaltské... | foto: AP Photo

WASHINGTON Nikdo nebyl vůči Rusku tvrdší, než Donald Trump. Sám prezident USA to v úterý v Bílém domě řekl nejvyšším představitelům Litvy, Lotyšska a Estonska, kteří přijeli do Washingtonu na americko-pobaltský summit. Jednání se podle agentury AP soustředilo na problémy bezpečnosti a obrany, obchodu a energetiky.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, její estonská kolegyně Kersti Kaljulaidová a lotyšský prezident Raimonds Véjonis podle pobaltských médií přijeli do USA požádat o častější vysílání baterií protiraketových střel Patriot na vojenská cvičení do Pobaltí. Chtějí se také stát součástí aliančního protiraketového štítu v Evropě. V pobaltských médiích údajně se znepokojením sledují občasné narážky amerického prezidenta, že s Ruskem je zapotřebí vyjít po dobrém.

Moskva reaguje chladně, schůzku s Trumpem je těžké si představit

Trump tento názor hájil i v úterý, když svým hostům řekl, že „vycházet s Ruskem je dobré, nikoli špatné“. Na dotaz přítomných novinářů, zda prezidenta Vladimira Putina považuje za přítele, nebo nepřítele, odpověděl šéf Bílého domu vyhýbavě: „Uvidíme, dám vám vědět.“ Trump se podle agentury AFP v besedě s pobaltskými vůdci nezmínil o možnosti svého setkání s Putinem, které ruskému vůdci nabídl před dvěma týdny v telefonickém rozhovoru. Moskva od té doby komentovala možnost summitu chladně s tím, že v nynější napjaté atmosféře je obtížné si vrcholnou schůzku představit. Příprava setkání Trumpa s Putinem podle Ruska nijak nepokročila.

Jednání v Bílém domě se podle amerických činitelů soustředilo i na závazky států Severoatlantické aliance, k nimž Washington řadí hlavně dodržování dvouprocentního podílu z hrubého domácího produktu pro potřeby obrany. Americký prezident v tomto ohledu své hosty nepochybně pochválil, protože všechny tři pobaltské země dvouprocentní pravidlo dodržují.

Hospodářským kontaktům Pobaltí s USA podle AFP dominuje možnost dovozu amerického kapalného plynu, který by snížil závislost Litvy, Lotyšska a Estonska na dodávkách zemního plynu z Ruska. Prezidenti údajně vyjádřili obavu z obchodní války mezi USA a Evropou, která by mohla negativně ovlivnit transatlantické vztahy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz