Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump na sebe chce plánem pro Blízký východ upozornit. Je to součástí jeho kampaně, tvrdí poslanci

Prezident Donald Trump představil svůj mírový plán pro Blízký východ. foto: ČTK

Praha - Jako součást prezidentské kampaně Donalda Trumpa, ale i jako první vážně míněnou iniciativu ve prospěch stability v izraelsko-palestické krizi vnímají oslovení poslanci blízkovýchodní plán amerického prezidenta.
  12:21aktualizováno  14:01

Podle místopředsedy zahraničního výboru Jaroslava Bžocha (ANO) s plánem nebudou souhlasit zástupci palestinské samosprávy, pokud nebude obsahovat revizi okupovaných území. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je plán v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, také Piráti varují, že by de facto uznal anexi území. Naopak zástupci ODS či KDU-ČSL považují návrh za iniciativu, která by mohla být základem pro budoucí řešení konfliktů.

Trump uvedl, že plán nabízí realistické řešení v podobě dvou států, tedy vzniku nezávislé Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se naopak nechal slyšet, že práva Palestinců nejsou na prodej.

Šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) řekl, že vznik samostatné Palestiny je cestou, která by mohla situaci uklidnit. „Nicméně je to typicky trumpovské, on sice udělá A, ale neudělá B. Především se nedomluví s Palestinci,“ uvedl. Trump podle Veselého nepostupuje jako seriózní diplomat, ale pravděpodobně se snaží hlavně upoutat pozornost. Za vhodnější by považoval přivést obě strany k jednacímu stolu a poté o plánu jednat. „Státy se jednostranným vyhlášením, zvlášť bez těch, pro které je stát zakládán, dělat nedají,“ uvedl.

Trump navrhuje vytvoření nezávislé Palestiny, Jeruzalém by měl zůstat hlavním městem Izraele

Bžoch míní, že Trumpova vize by mohla být „výkopem“ k jednání. „Druhá strana ji ale hned v prvním okamžiku kategoricky odmítla. Status Jeruzaléma má velký symbolický význam, ale hlavní problém vidím v uspořádání Západního břehu Jordánu. Vize představuje zachování současného stavu, tedy minimální až nulovou revizi již okupovaných území. S tím zástupci palestinské samosprávy nikdy nebudou souhlasit,“ sdělil.

Poslanec Pirátů Jan Lipavský považuje Trumpův plán za problematický až nebezpečný. „Vychází vstříc izraelským požadavkům a naprosto ignoruje požadavky palestinské. Nejhorší je asi ta část, která legalizuje osady na Západním břehu Jordánu a fakticky tak anektuje toto území. Mírový plán by měl respektovat mezinárodní právo,“ uvedl.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) vnímá plán jako příležitost. „Je to po hodně dlouhé době upřímná a vážně míněná iniciativa ve prospěch stabilního východiska z izraelsko-palestinské krize. Jiný plán na stole v tuto chvíli není, a je tedy třeba o něm zodpovědně diskutovat a přimět palestinskou stranu k diskusi,“ sdělila. Plán podle ní nabízí Palestincům řadu možností, jak zlepšit infrastrukturu a životní podmínky.

USA chtějí odtajnit ‚deal století‘. Má vyřešit izraelsko-palestinský spor

Šéf výboru pro EU Ondřej Benešík (KDU-ČSL) řekl, že Trump předložil seriózní plán, který může doznat i poměrně zásadní změny. „To, co možná někteří doufali, že to bude rázně odmítnuto, se nestalo. Naopak některé poměrně vlivné arabské státy to neodmítly a chtějí jednat,“ uvedl. Pokud bude zajištěn do Jeruzaléma přístup příslušníkům všech náboženství, nemá problém s uznáním města jako hlavního města Izraele. „Jsem přesvědčen, že toto je Izrael schopen naplnit,“ řekl.

Předseda STAN Vít Rakušan míní, že pokud Trump svůj plán jen bez širších konzultací „vystřelil“, nemá moc šancí na realizaci. „Ostatně prohlášení Palestinců, že ‚Jeruzalém není na prodej‘, hovoří za vše. Spíš v tom celém vidím snahu Donalda Trumpa demonstrovat pozici silného muže před prezidentskými volbami,“ napsal Rakušan.

Filip uvedl, že plán je v zásadním rozporu s platnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. „V podstatě říká, že co bylo vojensky k dnešnímu datu obsazeno, to je toho státu, který to vojensky obsadil. To by znamenalo, že podobně dopadne Kypr a další území, což je výsměch mezinárodnímu právu,“ napsal Filip.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...