Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump na sociálních sítích bagatelizuje covid-19, Facebook jeho příspěvek smazal

Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. | foto: AP/ČTK

Sociální síť Facebook v úterý odstranila příspěvek z oficiálního účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli porušení pravidel namířených proti dezinformacím o covidu-19.

S odvoláním na mluvčího společnosti Andyho Stonea o tom informovala televize CNN. Trumpovo vyjádření nemoc z koronaviru prezentovalo jako menší hrozbu, než je běžná chřipka.

„Naučili jsme se s ní žít, stejně jako se učíme žít s covidem,“ vzkázal v úterý americký prezident, jenž se sám touto nemocí nakazil. Dodal, že covid-19 je „u většiny populací mnohem méně smrtící“ než chřipka, ačkoli dosavadní poznatky nasvědčují opaku. 

Jen ve Spojených státech je s epidemií spojováno už kolem 210 000 úmrtí, zatímco tamní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že chřipka od roku 2010 v zemi způsobila mezi 12 000 a 61 000 úmrtími ročně.

Přesná smrtnost covidu-19 stále není známá, odhaduje se však, že nemoc je pro pacienty smrtící častěji než chřipka. Podle výzkumu americké Univerzity Johnse Hopkinse může být u viru SARS-CoV-2 nebezpečí desetinásobné nebo ještě vyšší ve srovnání s většinou chřipkových kmenů.

Trump stejný příspěvek umístil i na Twitter. Tato sociální síť jej neodstranila, přidala k němu však upozornění, že porušil pravidla platformy o šíření „zavádějících a potenciálně nebezpečných informací souvisejících s covidem-19“. „Twitter ovšem dospěl k závěru, že by mohlo být ve veřejném zájmu, aby tweet zůstal dostupný,“ vysvětluje společnost svůj postup.

Za poslední měsíce je to už poněkolikáté, co přední sociální sítě reagují na kontroverzní výroky šéfa Bílého domu. Na základě svých pravidel kolem dezinformací o koronaviru smazal Facebook Trumpův příspěvek podruhé, uvádí reportérka britské BBC Marianna Springová.

Americký prezident dlouhodobě rizika spojená s covidem-19 bagatelizuje. Čerstvá studie výzkumníků z Cornellovy univerzity jej označuje za jeden z hlavních motorů dezinformační vlny, která pandemii provází. Trump ve svém přístupu pokračuje i v době, kdy s nemocí způsobovanou virem SARS-CoV-2 sám bojuje. Mimo jiné prohlásil, že lidé by se jí neměli bát, ačkoli mu lékaři kvůli infekci podávali dodatečný kyslík a několik různých léků.

Twitter i Facebook se po vypuknutí pandemie zavázaly, že budou potlačovat šíření „nebezpečných“ tvrzení týkajících se koronaviru. Stanovená pravidla ale nechávají prostor pro různé interpretace a jejich vymáhání je neustále předmětem polemik. Deník The New York Times (NYT) si například všímal, že obě uvedené platformy ponechaly bez reakce pondělní Trumpovy příspěvky se vzkazem: „Nebojte se covidu.“

Po úterních zásazích se zase někteří komentátoři podivovali, že mezi zveřejněním problematických výroků a přijetím opatření uplynuly hodiny. Příspěvky tak stihly nasbírat desetitisíce komentářů a dalších interakcí.

Krátce po zásahu prezident Trump umístil na Twitter příspěvek, který byl zjevnou reakcí na postup sociálních sítí. Volá v něm po zneplatnění jistého více než 20 let starého zákonného opatření, které mimo jiné umožňuje správcům stránek zasahovat do uživatelského obsahu podle vlastního uvážení. Opatření rovněž stanoví, že internetové platformy nenesou právní zodpovědnost za obsah přidávaný uživateli. Pokud by norma byla zrušena, mohlo by to znamenat konec sociálních sítí v dnešní podobě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!