14. února 2017 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádná zmínka o Flynnovi? Trump prý dává slovo jen spřízněným médiím

Dotazy směřující na Donalda Trumpa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dotazy směřující na Donalda Trumpa... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se dostává do podezření, že na tiskových konferencích dává slovo jen spřízněným a sympatizujícím médiím. Podle agentury AP a serveru Politico to potvrzuje průběh tiskových konferencí, na kterých prezident hovořil v pátek po setkání s japonským premiérem Šinzó Abem a v pondělí po schůzce s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Na žádné z těchto akcí nepadlo jediné slovo o osudu Trumpova poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna, což byla a dosud v USA je politická kauza číslo jedna. Aféra, v níž je nyní již bývalý prezidentský poradce obviňován z problematických kontaktů s ruskými diplomaty, v pondělí vyvrcholila Flynnovou rezignací.

Trump, který páteční i pondělní tiskovku osobně řídil, dal v obou případech slovo novinářům ze spřízněných konzervativních médií, stěžují si podle AP novináři. V pondělí to byla pobočka televize ABC a server The Daily Caller, který založil moderátor televize Fox News. V pátek pak směli položit otázku novináři deníku New York Post a televize Fox News. Obě média vlastní Trumpovi blízký mediální magnát Rupert Murdoch.

Podle serveru Politico dostal prezident neškodné dotazy, které se ostře sledované kauzy Michaela Flynna netýkaly. Dotazy, které se po ukončení obou akcí ozývaly z novinářského davu, Trump ignoroval.

Podobným způsobem před měsícem odmítal nechat položit otázku novináři stanice CNN poté, co se na serveru Buzzfeed objevily údajné kompromitující materiály ohledně prezidentova napojení na Rusko.

„Pečlivým výběrem novinářů se Trumpovi podařilo projít tiskovou konferencí bez zmínky o Flynnovi“ napsal dnes na twitteru zpravodaj listu The New York Times Peter Baker. „Žádná zmínka o Flynnovi, i když je na první stránce každých novin? Copak otázky nařizoval Washington?“ ptá se jeho novinářská kolegyně Jennifer Griffinová.

Všechna média, jimž dal Trump na tiskových konferencích slovo, jakoukoli předběžnou dohodu s Bílým domem popřela. Jejich zpravodajové prý pokládali otázky, které zajímají jejich čtenáře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz