6. září 2017 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zrušil dětská víza, ale netrvá na tom. Když Kongres nezasáhne, znovu je zváží

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Evan Vucci/AP

WASHINGTON Budoucnost vízového programu pro přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti a který se prezident Donald Trump rozhodl po přechodné půlroční lhůtě zrušit, je stále otevřená. Trump dal Kongresu šest měsíců, aby situaci upravil zákon. V noci ale na Twitteru prezident napsal, že když to Kongres neučiní, tak vše znovu zváží.

„Kongres má teď šest měsíců, aby (program) DACA legalizoval. Pokud to nedokáže, k problému se vrátím,“ uvedl Trump. Agentura AP poznamenala, že není jasné, co tím přesně myslí. Trump v tweetu rovněž administrativě svého demokratického předchůdce Baracka Obamy vytknul, že program DACA ukotvit v zákoně nedokázala.

Obamův výnos z roku 2012 známý pod zkratkou DACA umožnil lidem, kteří přišli do USA se svými rodiči jako děti, získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení. Podle statistik amerických imigračních úřadů pobývalo vloni v rámci ochranného programu v USA přes 700 tisíc lidí. Trump svého předchůdce obvinil, že prezidentským výnosem obešel Kongres.

06.září 2017 v 02:38, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 07:54

Congress now has 6 months to legalize DACA (something the Obama Administration was unable to do). If they can't, I will revisit this issue!

Současný šéf Bílého domu chce, aby byla imigrační pravidla upravena zákonem, který může schválit pouze Kongres. Program proto bude v omezené podobě pokračovat ještě půl roku, než bude zcela zrušen. Po tuto dobu bude vláda podle informací ministerstva vnitřní bezpečnosti obnovovat víza a pracovní povolení některým jejich dosavadním majitelům, nebude ale přijímat nové žádosti.

Trumpovo úterní rozhodnutí kritizovala řada šéfů velkých amerických firem. Za mladé imigranty se postavili například výkonný ředitel firmy Apple Tim Cook, prezident firmy Microsoft Brad Smith, miliardář Michael Bloomberg či zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Informoval o tom list Financial Times. V řadě měst se konaly proti Trumpovu rozhodnutí demonstrace.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz