Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump nařídil mobilizaci. Pokud nepokoje neustanou, vyšle do ulic armádu

Americký prezident Donald Trump. foto: ČTK

Washington - Ve Spojených státech již sedmý den pokračovaly nepokoje spojené s úmrtím černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou. Prezident Donald Trump pohrozil, že vyšle armádu do těch států, kde budou místní guvernéři váhat s potlačením násilností silou. Protesty se rozšířily již do 75 měst i přesto, že ve 40 z nich platí zákaz nočního vycházení. Pokojné demonstrace se na mnoha místech znovu zvrhly v rabování a ničení majetku.
  7:23aktualizováno  13:10

Trump zatím nepřevezme kontrolu nad národními gardami kvůli protestům, odpovědnost zůstává na guvernérech

„Skončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily,“ řekl Trump v pondělí večer místního času (po půlnoci SELČ) v Růžové zahradě Bílého domu. „Jsem váš prezident práva a pořádku,“ dodal, zatímco z nedalekého okolí byly slyšet hlasité rány, protože pořádkové síly zrovna rozháněly gumovými projektily a slzným plynem nenásilný protest na Lafayettově náměstí naproti prezidentskému sídlu. Následně vyšlo najevo, že cílem policejního zákroku bylo náměstí vyčistit od demonstrantů, aby jím mohl Trump po svém projevu přejít k nedalekému kostelu, kde se nechal fotit s biblí v ruce.

Demonstrace se v noci na úterý nekonaly pouze ve Washingtonu, ale také New...
Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s...

Protesty spustilo úmrtí 46letého Floyda, jemuž při zatýkání klečel několik minut na krku zasahující bělošský policista i přesto, že podezřelý opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Podle oficiálního ohledání vedla k Floydově smrti kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle. Tento závěr však napadla Floydova rodina, jež si objednala druhou, soukromou, pitvu. Patologové při ní došli k závěru, že muž netrpěl žádnými zásadními zdravotními neduhy a že byl zřejmě zabit udušením ještě předtím, než byl naložen do přivolané sanitky.

Podle amerických médií se znovu opakoval scénář z posledních dní, kdy byla většina protestů přes den poklidná a až s přicházející tmou začalo přibývat ničení a rabování. Kromě protestů v metropoli Washingtonu se demonstrace vyhrotily rovněž v nedalekém New Yorku, kde dav vyplenil například několik obchodů na slavné Páté avenue.

Pandemie koronaviru a policejní brutalita. Spojenými státy zmítají hned dvě krize, Trumpova vláda čelí kritice

Demonstrace však pokračovaly rovněž na západním pobřeží USA. V Seattlu házeli lidé na policisty zápalné láhve a kameny, v Oaklandu v Kalifornii policie zatýkala pokojné demonstranty, kteří zůstali v ulicích i poté, co začal platit zákaz vycházení. Noční omezení pohybu obyvatel je přitom například v Los Angeles nejpřísnější od roku 1992, kdy tam vypukly nepokoje po osvobození policistů, kteří zbili černocha Rodneyho Kinga. V New Yorku je zákaz vycházení nejpřísnější dokonce od roku 1943.

Podle propočtů agentury AP policie zadržela za poslední týden po celé zemi nejméně 5600 lidí například kvůli krádežím, blokování dálnic, nebo právě porušování zákazu vycházení. Na svobodě přitom stále zůstávají tři ze čtyř policistů přítomných u zásahu proti Floydovi, ačkoliv přišli o práci ve sboru. Čtvrtý z policistů Derek Chauvin, který podle záznamu kolemjdoucího tisknul Floydovi koleno na krk, čelí obvinění z vraždy a je ve vazbě. Před soud by měl poprvé předstoupit 8. června.

Prezidentův úmysl zapojit armádu do vnitřních záležitostí v zemi kritizoval předpokládaný Trumpův vyzyvatel v listopadových volbách Joe Biden, podle nějž prezident „používá americkou armádu proti Američanům“. Do Trumpa se kvůli fotografování před kostelem na Lafayettově náměstí opřel také guvernér státu New York Andrew Cuomo, který se v posledních měsících proslavil v celých USA jako tvář boje s pandemií covidu-19 v tomto nejhůře zasaženém státu. „Pro prezidenta je to vše jenom televizní reality show,“ napsal Cuomo na twitteru. „Ostuda!“.

Evropská unie uvedla, že je Floydovou smrtí šokována, bylo to podle ní zneužití moci. Brusel odsoudil násilí a uvedl, že Američané mají právo na poklidné protesty.

Násilí v USA není všude. Policisté v Miami a New Yorku poklekli společně s demonstranty

Kromě násilností některých protestujících se na internetu objevují stále další videa zachycující nepřiměřeně tvrdý postup amerických bezpečnostních složek. Jejich příslušníci přitom v mnoha desítkách případů nasazují donucovací prostředky také proti reportérům, což odsoudil americký Výbor na ochranu novinářů (CPJ). O zásahu slzným plynem, gumovými projektily nebo pepřovým sprejem už podalo svědectví mnoho reportérů, kteří byli podle svých slov viditelně označeni jako zástupci tisku.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...