7. března 2017 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump: Obama propustil 122 teroristů z Guantánama. Přitom většina odešla za Bushe

Věznice Guantánamo (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Guantánamo (ilustrační snímek). | foto: Reuters

WASHINGTON Americký republikánský prezident Donald Trump v úterý na svém twitterovém účtu chybně obvinil svého demokratického předchůdce Baracka Obamu z toho, že propustil z kontroverzní americké věznice Guantánamo na Kubě 122 lidí, kteří se později zapojili do teroristických či povstaleckých aktivit.

Podle loňské zprávy úřadu ředitele amerických tajných služeb (DNI) se na svobodu za Obamy dostalo devět zadržovaných, zbylých 113 lidí propustil republikánský prezident George Bush mladší.

„122 brutálních vězňů, které propustila z Guantánama Obamova administrativa, se vrátilo na bojiště. Další strašlivé rozhodnutí!“ napsal Trump.

Prezident žádný zdroj svého tvrzení neuvedl, ale americká média si povšimla, že Trump zmíněný tweet napsal zhruba půl hodinu poté, co jeho oblíbená stanice Fox News na stejné sociální síti informovala o propuštěnci z Guantánama, kterého Američané zabili při náletu v Jemenu. Fox News v tweetu připomněl, že k terorismu se vrátilo nejméně 122 někdejších guantánamských vězňů.

Zmíněná zpráva DNI vychází z údajů dostupných v červenci 2016. Podle tohoto dokumentu je potvrzené, že 122 z 693 propuštěných vězňů se přidalo k teroristům. Za Bushe bylo propuštěno 113 a za Obamy devět lidí, u kterých je návrat k teroristickým aktivitám potvrzen. Dalších 86 propuštěných z Guantánama, z toho 75 za Bushe a 11 za Obamy, pak DNI z nové teroristické činnosti podezřívá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz