13. listopadu 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump měl vytknout hlavám baltských států válku v Jugoslávii. Spletl si je s Balkánci

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

PRAHA Prezidenti Lotyška, Litvy a Estonska si od amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslechli v dubnu nečekanou výtku. Trojici baltských vůdců totiž Trump vyčetl událost téměř třicet let starou, navíc v úplně jiném regionu Evropy. Tou byla válka v Jugoslávii začátkem devadesátých let. Odehrála se ale na Balkáně, nikoli u Baltu.

Donald Trump ve své roztržitosti, za kterou někteří vidí aroganci, čas od času utrousí poznámku, nad kterou nejen politici a odborníci udiveně pozvednou obočí. Podle francouzského týdeníku Le Monde si americký prezident zapsal další podobný „zářez“ při dubnové návštěvě prezidentů tří baltských zemí v Bílém domě.

Trump je totiž na úvod jejich setkání měl zpětně „vyplísnit“ za válku v Jugoslávii, očividně si totiž spletl země z pobřeží Baltského moře a ty z Balkánského poloostrova. Daria Grybauskaiteová, prezidentka Litvy, Raimonds Vejonis, lotyšský prezident, a prezidentka Estonska Kersti Kaljulaidová se se svým „traumatizujícím“ zážitkem svěřili při návštěvě Francie svému hostiteli, francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Při rozhovoru v Bílém domě prý zaraženým baltským lídrům chvíli trvalo, než zjistili, že americký prezident zřejmě provedl záměnu mezi anglickými pojmy „Baltic“ a „Balkan“. Trumpova žena Melanie, která je původem ze Slovinska, se přitom v Jugoslávii narodila. Záměna dvou vzdálených koutů Evropy ale nebylo jediné, co Trumpovi uklouzlo.

Ačkoli se mu v projevu podařilo vrátit do těch správných zeměpisných šířek, vyčetl trojici sousedících zemí i další skutečnosti, které se tak zcela nezakládaly na pravdě.

Vytáhl například svou oblíbenou kartu - výdaje na obranu jednotlivých členů. Litva, Lotyšsko i Estonsko přitom platí za velmi poctivé hospodáře. V roce 2018 vydávalo Estonsko na obranu 2,14 procenta svého HDP, Lotyšsko rovná dvě procenta a Litva 1,96 procenta. Dohodnutá výše výdajů na obranu je v rámci aliance na dvou procentech (Česko například vydává jen 1,11 procenta). Jen pět zemí Severoatlantické aliance tento závazek dodržuje a dvě z nich jsou právě z Pobaltí. Ta třetí je jen o čtyři setiny procenta pod dvěma procenty.

Důrazně také popsal své námitky vůči projektu plynovodu Nord Stream 2, který má přes Baltské moře spojit Německo a Rusko. Své posluchače tím přiliš nezaujal, ani jedna ze tří zemí se totiž tohoto projektu nezúčastní. Naopak před ním kvůli svým vztahům s Ruskem varovaly.

Francouzský prezident se svým americkým protějškem.

Francouzský prezident se svým americkým protějškem.

O to zajímavěji jim musela znít Trumpova žádost o větší smířlivost vůči Rusku. Všechny tři země jsou, například spolu s Polskem, v přední linii zemí, které před ruským vlivem na Evropu varují a často se tak v rámci aliance střetnou s pohledem zemí, které díky své poloze Moskvu jako své vlastní ohrožení nevnímají.

mbMichal Bernáth

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?