Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

Americký prezident Donald Trump na návštěvě Indie s indickým premiérem Módím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na návštěvě Indie s indickým premiérem Módím. | foto: ČTK

Ahmadábád Americký prezident Donald Trump v pondělí na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země dosáhla, a premiéra Náredru Módího označil za svého opravdového přítele. Trump i Módí vystoupili s projevem na největším kriketovém stadionu na světě ve městě Ahmadábád před více než 100 000 diváky, kteří jejich slova mnohokrát ocenili bouřlivým potleskem.

Trumpova dvoudenní návštěva Indie se má soustředit na prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, uzavření zásadnějších dohod se ale neočekává, poznamenala agentura AFP.

Trump i Módí vystoupili s projevem na největším kriketovém stadionu na světě ve...
„Ať žije Indie,“ zopakoval Módí několikrát hned na úvod svého vystoupení....

„Ať žije Indie,“ zopakoval Módí několikrát hned na úvod svého vystoupení. Amerického prezidenta, který nedlouho předtím do Indie přicestoval a společně se svou manželkou seděl vedle něj, pozdravil slovy „Namasté Trump“. Americký prezident následně indického premiéra ocenil a označil ho za svého „opravdového přítele“. Poděkoval mu za jeho laskavost a vyzdvihl vítězství jeho strany v loňských parlamentních volbách.

„Amerika miluje Indii. Amerika respektuje Indii. Amerika bude vždy věrným a loajálním přítelem indických občanů,“ řekl prezident USA s tím, že jeho země usiluje o posílení vztahů s asijskou velmocí. „Indie bude vždy zaujímat speciální místo v našich srdcích,“ dodal Trump.

Trump ve své řeči konkrétně zmínil budoucí dodávku vojenského vybavení do Indie, mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky, ale i raketové systémy. Jak americký prezident dodal, těší se také na rozšíření spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti vesmíru. Indie a USA se podle Trumpa rovněž nacházejí v raných stádiích vyjednávání „neuvěřitelné“ obchodní dohody.

„Příběh indického národa je příběhem úžasného úspěchu,“ prohlásil Donald Trump. „Dnes bych chtěl říci všem Indům, na severu i na jihu...buďte hrdí na svou minulost a buďte rovněž jednotní kvůli ještě zářivější budoucnosti,“ dodal.

Módí Trumpa uvítal už na letišti. Doprovázeli ho tanečníci v tradičních oblecích, bubeníci a další hudebníci. Další desítky tisíc lidí lemovaly ulice, když kolona s americkou delegací projížděla ke kriketovému stadionu. Po cestě z letiště se oba státníci ještě krátce zastavili v Sábarmatí, kde žil bojovník za indickou nezávislost Mahátmá Gándhí.

Mnoho ulic v Ahmadábádu zůstalo kvůli návštěvě uzavřených, stejně tak i obchody. Policisté na celou situaci dohlíželi i ze střech a balkonů.

Indie a Spojené státy si vybudovaly velmi blízké politické i bezpečnostní vztahy a Trumpova dvoudenní návštěva by měla blízkost obou zemí potvrdit, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že země mají některé společné zájmy, jedním z nich je například snaha čelit vzestupu Číny.

Trumpa doprovází jeho manželka Melanie, dcera Ivanka, zeť Jared Kushner a ministr obchodu Wilbur Ross. Po návštěvě Ahmadábádu by měl prezident ještě v pondělí navštívit i slavný Tádž Mahal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...