Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

Americký prezident Donald Trump na návštěvě Indie s indickým premiérem Módím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump na návštěvě Indie s indickým premiérem Módím. | foto: ČTK

Ahmadábád Americký prezident Donald Trump v pondělí na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země dosáhla, a premiéra Náredru Módího označil za svého opravdového přítele. Trump i Módí vystoupili s projevem na největším kriketovém stadionu na světě ve městě Ahmadábád před více než 100 000 diváky, kteří jejich slova mnohokrát ocenili bouřlivým potleskem.

Trumpova dvoudenní návštěva Indie se má soustředit na prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, uzavření zásadnějších dohod se ale neočekává, poznamenala agentura AFP.

Trump i Módí vystoupili s projevem na největším kriketovém stadionu na světě ve...
„Ať žije Indie,“ zopakoval Módí několikrát hned na úvod svého vystoupení....

„Ať žije Indie,“ zopakoval Módí několikrát hned na úvod svého vystoupení. Amerického prezidenta, který nedlouho předtím do Indie přicestoval a společně se svou manželkou seděl vedle něj, pozdravil slovy „Namasté Trump“. Americký prezident následně indického premiéra ocenil a označil ho za svého „opravdového přítele“. Poděkoval mu za jeho laskavost a vyzdvihl vítězství jeho strany v loňských parlamentních volbách.

„Amerika miluje Indii. Amerika respektuje Indii. Amerika bude vždy věrným a loajálním přítelem indických občanů,“ řekl prezident USA s tím, že jeho země usiluje o posílení vztahů s asijskou velmocí. „Indie bude vždy zaujímat speciální místo v našich srdcích,“ dodal Trump.

Trump ve své řeči konkrétně zmínil budoucí dodávku vojenského vybavení do Indie, mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky, ale i raketové systémy. Jak americký prezident dodal, těší se také na rozšíření spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti vesmíru. Indie a USA se podle Trumpa rovněž nacházejí v raných stádiích vyjednávání „neuvěřitelné“ obchodní dohody.

„Příběh indického národa je příběhem úžasného úspěchu,“ prohlásil Donald Trump. „Dnes bych chtěl říci všem Indům, na severu i na jihu...buďte hrdí na svou minulost a buďte rovněž jednotní kvůli ještě zářivější budoucnosti,“ dodal.

Módí Trumpa uvítal už na letišti. Doprovázeli ho tanečníci v tradičních oblecích, bubeníci a další hudebníci. Další desítky tisíc lidí lemovaly ulice, když kolona s americkou delegací projížděla ke kriketovému stadionu. Po cestě z letiště se oba státníci ještě krátce zastavili v Sábarmatí, kde žil bojovník za indickou nezávislost Mahátmá Gándhí.

Mnoho ulic v Ahmadábádu zůstalo kvůli návštěvě uzavřených, stejně tak i obchody. Policisté na celou situaci dohlíželi i ze střech a balkonů.

Indie a Spojené státy si vybudovaly velmi blízké politické i bezpečnostní vztahy a Trumpova dvoudenní návštěva by měla blízkost obou zemí potvrdit, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že země mají některé společné zájmy, jedním z nich je například snaha čelit vzestupu Číny.

Trumpa doprovází jeho manželka Melanie, dcera Ivanka, zeť Jared Kushner a ministr obchodu Wilbur Ross. Po návštěvě Ahmadábádu by měl prezident ještě v pondělí navštívit i slavný Tádž Mahal.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!