9. června 2018 11:57, aktualizováno  13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump odletí ze summitu G7 rovnou do Singapuru. V úterý se tam sejde s Kimem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Donald Trump dorazil na summit G7 v kanadském La Malbaie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump dorazil na summit G7 v kanadském La Malbaie. | foto: Reuters

LA MALBAIE (Kanada)/SINGAPUR Americký prezident Donald Trump odcestuje ze summitu skupiny G7 v Kanadě rovnou do Singapuru na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle listu The Business Times tam prezident bude v neděli místního času. Vrcholná schůzka mezi USA a KLDR je naplánována na úterý 12. června.

The Business Times napsal, že Trump z kanadské provincie Québec, dějiště nynějšího summitu skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7, odletí v sobotu v 10:30 místního času (16:30 SELČ, 22:30 singapurského času). Na singapurské letecké základně Paya Lebar by měl po zhruba 17 hodinách letu přistát v neděli.

Kim je podle téhož zdroje očekáván v Singapuru také v neděli, přistát má na civilním letišti Changi.

Singapurský ministr zahraničí Vivian Balakrishnan v minulých dnech jednal v Severní Koreji a dnes řekl, že na summit je vše připraveno a že se „věci začnou dít v příštích 24 hodinách“. „Byl jsem tam, abych se ujistil, že je všechno vymydlené a na svém místě, že nebudou žádné potíže na poslední chvíli,“ řekl ministr po návratu z KLDR.

Bohatá sklizeň pro Korejský poloostrov

Tento týden byl také ve Washingtonu a sešel se tam s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a Trumpovým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem. Prohlásil, že Washington i Pchjongjang jsou s organizací spokojeny a že se z obou stran setkal s upřímností.

Singapur doufá, že nadcházející vrcholná schůzka přinese průlom. „Pokud přijde mír, bude to bohatá sklizeň, hlavně pro Korejský poloostrov, ale i pro nás ostatní,“ řekl Balakrishnan, kterého cituje server The Straits Times.

Trump již předem oznámil, že na jednáních skupiny G7 nebude až do konce. Na rokování o klimatických změnách ho zastoupí náměstek ředitele Národní ekonomické rady Everett Eissenstat.

Trump: Na schůzku se připravovat nemusím

Trump o summitu s vůdcem KLDR jednal tento týden i s japonským premiérem Šinzóem Abem a řekl, že nejde ani tak o přípravu, „jako o ochotu věci vyřešit“. „Musejí se (Severokorejci) zbavit jaderných zbraní. Jinak to bude nepřijatelné a my nebudeme moci zrušit sankce,“ řekl americký prezident.

Summit v Singapuru je naplánován na úterý 12. června, ale Trump byl také dotázán, kolik dní je ochoten jednáním s Kim Čong-unem strávit. „Jeden, dva, tři dny, podle toho, co se stane,“ odpověděl. Sdělil ale také, že si je jist, že bude velmi rychle vědět, zda je Kim připraven vážně se zabývat požadavky, které Spojené státy mají.

„Nemyslím, že bych se musel moc připravovat. Půjde o přístup, o ochotu věci vyřešit,“ řekl Trump. Na twitteru ale prezident přiznal, že se na summit připravuje dlouho.

ČTK
  • 0Diskuse