1. června 2017 16:32, aktualizováno  18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump odložil přesun amerického velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident Donald Trump ve čtvrtek odložil přesun amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. S odvoláním na americké úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Trump, který sliboval přesunutí ambasády během své loňské předvolební kampaně, podepsal doložku k zákonu, která odsouvá stěhování nejméně o dalšího půl roku.

Podle Bílého domu tak chtěl prezident zvýšit šance na dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Izrael vyjádřil zklamání z Trumpova rozhodnutí, Jordánsko ho naopak přivítalo.

Kongres USA schválil přesun ambasády v Izraeli do „hlavního města“ Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Ve čtvrtek tak v poslední možný den učinil poprvé i Trump. Lhůta pro podpis by vypršela o čtvrteční půlnoci washingtonského času (v pátek 6:00 SELČ).

Trup hodlá nadále velvyslanectví přesunout

Prezident má nadále v úmyslu velvyslanectví do Jeruzaléma přesunout, nyní se ale rozhodl, že ho ponechá v Tel Avivu, aby co nejvíce zvýšil šanci na dosažení mírové dohody mezi Palestinci a Izraelci, vysvětlil Trumpův čtvreční krok Bílý dům. „Otázkou není, zda k tomu kroku dojde, ale jen kdy,“ uvedl prezidentův mluvčí Sean Spicer. Odložení rozhodnutí o šest měsíců by podle něj nemělo být vnímáno jako ustoupení od „silné podpory Izraele“.

Trumpův předvolební slib, že velvyslanectví konečně přesune, vyvolal loni značné pobouření hlavně mezi představiteli Palestiny a některých arabských zemí. Postavení Jeruzaléma je totiž jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Přesun úřadu podporuje mimo jiné i nový americký velvyslanec v Izraeli David Friedman.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil z dalšího odkladu přesunu ambasády do Jeruzaléma zklamání. „I když je Izrael zklamaný, že se nyní velvyslanectví nebude přesouvat, oceňujeme dnešní výraz přátelství prezidenta Trumpa k Izraeli a jeho závazek, že velvyslanectví přesune v budoucnu,“ uvedl v prohlášení Netanjahu. Stálou pozicí Izraele podle něj je, že by měl být americký zastupitelský úřad, stejně jako velvyslanectví všech dalších zemí, v „našem věčném hlavním městě“ Jeruzalémě.

Izraelský ministr rozhodnutí USA kritizoval

Izraelský ministr Juval Steinic, blízký Netanjahuův spolupracovník, rozhodnutí USA kritizoval. Washington podle něj podlehl arabskému tlaku. „Myslím, že je načase, abychom ukončili tuto frašku. Všichni uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Když sem Trump přijede, jede do Jeruzaléma, ne do Tel Avivu,“ řekl. Na námitku, že Trump slíbil, že přesune ambasádu později, Steinic uvedl: „Doufám, že se to stane dřív, než přijde Mesiáš.“

Palestinci naopak Trumpův čtvrteční krok přivítali. Rozhodnutí podle mluvčího prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse „posílí šanci na dosažení míru“. Správně se americký prezident rozhodl i podle Jordánska, které má hlavní slovo ve správě posvátných muslimských míst ve východním Jeruzalémě. Přesunem ambasády by podle blízkovýchodního království USA překročily „červenou linii“ a to by přineslo nárůst extremismu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v roce 1967 během takzvané šestidenní války, celý Jeruzalém pak prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo. Palestinci východní část města považují za budoucí hlavní město svého státu. Naprostá většina zemí včetně České republiky má právě kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma ambasádu v Tel Avivu. Některé z nich mají ale v Jeruzalémě své konzuláty.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz