11. února 2017 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump protestuje. Náklady na výstavbu zdi nebudou 22,6 miliardy dolarů

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se v sobotu ohradil proti informacím, že plánovaná hraniční zeď s Mexikem bude stát víc, než se předpokládalo. Na twitteru napsal, že jakmile se do jednání o ceně osobně vloží, náklady se výrazně sníží.

Agentura Reuters zveřejnila interní zprávu ministerstva pro vnitřní bezpečnost, podle níž se cena za výstavbu hraniční zdi vyšplhá až na 22,6 miliardy dolarů (574 miliard korun). Trump loni během své volební kampaně hovořil o částce 12 miliard.

„Čtu, že velká hraniční zeď bude stát víc, než vláda původně myslela, ale zatím jsem se neúčastnil žádných návrhů ani jednání. Až to udělám, jako jsem to udělal s letouny F-35 a prezidentským letadlem, cena půjde výrazně dolů,“ napsal Trump.

Koncem ledna Trump prohlásil, že se podařilo snížit cenu 90 letounů F-35, které nakupuje Pentagon, o 600 milionů dolarů. Trump rovněž intervenoval ohledně ceny nového letadla pro potřeby hlavy státu.

Výstavba pohraniční zdi byla jedním z hlavních Trumpových volebních slibů. Prezident navíc několikrát opakoval, že nákladný projekt uhradí Mexiko. Jižní americký soused ale takový scénář rozhodně odmítá.

11.února 2017 v 14:18, příspěvek archivován: 11.února 2017 v 18:11

I am reading that the great border WALL will cost more than the government originally thought, but I have not gotten involved in the.....

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz