14. března 2017 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ‚odposloucháváním‘ nemyslel odposlouchávání. Důkazy stále chybí

Sean Spicer - mluvčí Bílého domu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sean Spicer - mluvčí Bílého domu | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA „Prezident použil slovo ‚odposlouchávat‘ v uvozovkách, čímž myslel sledování v širším slova smyslu,“ vysvětloval nemotorně na pondělní tiskové konferenci Sean Spicer, mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům je od prezidentova nepodloženého tvrzení, že Barack Obama nařídil odposlech Trumpa během volební kampaně, v hluboké defenzivě.

„Hrozné! Právě jsem zjistil, že Obama ‚odposlouchával‘ Trump Tower těsně před vítězstvím,“ napsal Donald Trump 4. března na svůj twitterový účet. Ke svému tvrzení však nepředložil žádné důkazy.

Trump tak před více než týdnem na twitteru obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že nařídil odposlech jeho newyorských kanceláří v mrakodrapu Trump Tower. Obamův mluvčí Kevin Lewis nařčení odmítl jako falešná, zprávu ozančil za nesmysl i bývalý šéf CIA.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer musel na pondělní tiskové konferenci opět vysvětlovat slova amerického prezidenta. Podle Spicera prezident nemyslel odposlouchávání, když o něm psal na Twitteru. „Prezident použil slovo ‚odposlouchávat‘ v uvozovkách, čímž myslel sledování v širším slova smyslu,“ tvrdil mluvčí.

Donald Trump však ve svém dalším tweetu obvinil Obamu z „napíchnutí telefonů během velmi nedotknutelného volebního procesu“ a tehdy již uvozovky nepoužil. Mluvčí Bílého domu tehdy sdělil médiím, že tweet „mluví sám za sebe“ a nebylo potřeba jej komentovat.

V pondělí však už byl prezidentův mluvčí otevřenější. „(Prezident) si nemyslí, že prezident Obama šel a napíchl telefony osobně,“ sdělil Spicer o výrocích prezidenta Trumpa. „Ale myslím si, že není pochyb, že Obamova administrativa podnikla kroky ohledně sledování a dalších aktivit, které se objevily během voleb v roce 2016,“ podotkl mluvčí.

Ani tentokrát však Bílý dům neposkytl jékoliv důkazy, které by prezidentova tvrzení podpořila.

Donald Trump při projevu - ilustrační foto.
Trumpův mluvčí Sean Spicer.

Obama i bývalý šéf bezpečnostních složek Trumpovy výroky o odposlouchávání odmítli.

Více času na důkazy

V reakci na Trumpova prohlášení poslal Výbor Sněmovny reprezentantů USA pro tajné služby dopis ministerstvu spravedlnosti s žádostí, aby do pondělka předložilo příslušné důkazy o odposleších.

Americké ministerstvo spravedlnosti však v pondělí požádalo o prodloužení termínu. Mluvčí ministerstva uvedla, že úřad potřebuje více času, aby mohl v souladu s právním postupem prostudovat žádost výboru a zjistit, zda vůbec nějaké dokumenty potvrzující obvinění existují.

Výbor následně vydal prohlášení, ve kterém žádá odpověď ministerstva do slyšení plánovaného na 20. března, v opačném případě nevyloučil zaslání obsílky. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že ministerstvo spravedlnosti nemusí na žádost zákonodárců odpovědět a ani vyhovět termínům výboru.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz