14. srpna 2017 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rasismus je zlo!‘ Trump odsoudil bělošské extremisty, budou postaveni před soud

Prezident Donald Trump promluvil o shromáždění nacionalistů v Charlottesvillu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump promluvil o shromáždění nacionalistů v Charlottesvillu.... | foto: Evan Vucci/AP

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump po intenzivním veřejném nátlaku v pondělí ostře odsoudil bělošské extremisty, kteří mají na svědomí víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville. Pachatelé rasistických útoků budou podle něj postaveni před soud.

Trump zdůraznil, že nenávist a bigotnost nemají ve Spojených státech žádné místo. „Rasismus je zlo a ti, kteří způsobují násilí v jeho jménu, jsou zločinci, stejně jako Ku Klux Klan, neonacisté, zastánci bělošské nadvlády a další nenávistné skupiny, které odporují všemu, co je nám Američanům drahé,“ prohlásil Trump podle agentury Reuters z Bílého domu.

Trump čelil ostré kritice za to, že v první reakci označil za viníky nepokojů „mnoho stran“ a neukázal prstem přímo na bělošské radikály, ačkoli to učinilo mnoho republikánských zákonodárců a také činitelé v samotném Bílém domě.

Během demonstrací v Charlottesville najel 20letý neonacista autem do davu odpůrců bělošských radikálů, zabil jednu ženu a dvě desítky osob zranil.

Trump také slíbil, že federální bezpečnostní složky budou mít dostatek peněz na obranu a ochranu amerických občanů.

Násilí v pondělí odsoudila také OSN. „Jsme proti rasismu a bigotnosti,“ řekl její mluvčí Farhán Hak z Pákistánu. „Domníváme se, že v našich společnostech nesmí existovat místo pro násilný rasismus, antisemitismus, xenofobii a diskriminaci, které jsme viděli v posledních dnech v Charlottesville ve Virginii,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz