Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI zneužila pravomoc při vyšetřování ruských zásahů do voleb, tvrdí republikáni. Úřad to odmítá

Donald Trump.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti při vyšetřování údajných zásahů Ruska do předloňských voleb v USA zneužily pravomoci. Tvrdí to zpráva republikánských kongresmanů, jejíž odtajnění v pátek schválil prezident Donald Trump.

Zneužití pravomocí se údajně FBI dopustila tím, když v roce 2016 při vyšetřování požádala o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. FBI a ministerstvo spravedlnosti prý svou žádost o rozšíření odposlechů podložily neověřenými informacemi. Ty se zakládaly na zprávě, kterou si údajně objednali a částečně financovali demokraté pro kampaň jejich prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

FBI i demokraté obvinění odmítli. Zpráva republikánských kongresmanů je podle nich zaujatá a má zdiskreditovat vyšetřování zvláštní komise ministerstva spravedlnosti pod vedením Roberta Muellera, která se zabývá kauzou možného ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016.

Zpráva republikánů o činnosti FBI, kterou v pátek nechal zveřejnit Donald Trump.

Zpráva republikánů o činnosti FBI, kterou v pátek nechal zveřejnit Donald Trump.

Demokraté navíc tvrdí, že republikáni do dokumentu tajně zasahovali poté, co kongresový výbor už dříve souhlasil s jejím zveřejněním. „Výběrové a zpolitizované zveřejnění utajovaných informací vytváří strašlivý precedens a dlouhodobě poškodí zpravodajskou komunitu a naše agentury,“ uvedli v prohlášení. Doufají, že v pondělí 5. února zveřejní svou vlastní zprávu.

Demokratičtí kongresmani v pátek zaslali prezidentovi dopis, v němž varují před odvoláním náměstka generálního prokurátora Roda Rosensteina, který je zároveň náměstkem ministra spravedlnosti, a zvláštního vyšetřovatele Muellera, jehož jmenoval loni právě Rosenstein. Podle demokratických kongresmanů by jejich odvolání mohlo vyústit v ústavní krizi, jakou prý USA nezažily od skandálu Watergate v 70. letech. V jeho důsledku odstoupil tehdejší prezident Richard Nixon.

Bývalý šéf FBI: Zpráva je nečestná a zavádějící

Mark Warner, čelný demokrat ve zpravodajském výboru Senátu, označil zprávu republikánů za „ledabylou a svědčící o ohromujícím pohrdání pravdou“.

Bývalý šéf amerického FBI James Comey označil v pátek zprávu za „nečestnou a zavádějící“. Sdružení zastupující pracovníky FBI předtím oznámilo, že její činitelé nikdy nedovolili a ani v budoucnu nedovolí, aby politické zájmy odváděly pozornost pracovníků úřadu od cíle jejich práce. Asociace a Comey tak podle agentury Reuters reagovali na obvinění republikánů v Kongresu, že FBI při vyšetřování údajných zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb z roku 2016 zneužila svoje pravomoci.

Comey na twitteru napsal, že zpráva „zničila“ důvěru v tajné služby. Prý také poškodila vztahy s federálním soudem provádějícím dozor nad vydáváním či odmítáním povolení k tajnému sledování podezřelých osob a institucí. Podle Comeyho se tím také neomluvitelně dostalo na veřejnost utajené vyšetřování.

Trump: FBI nadržovala demokratům

Trump v pátek novinářům v Bílém domě řekl, že zprávu odtajnil a poslal ji zpět do Kongresu. „Myslím, že je to ostuda, co se děje v této zemi..hodně lidí by se mělo stydět,“ řekl Trump novinářům, když se ho ptali na obsah zprávy. Trump ji označil za „hroznou“. Americký prezident se ke zprávě v pátek v několika komentářích vyjádřil také na svém Twitteru. Mimo jiné obvinil vyšetřovatele FBI a ministerstvo spravedlnosti, že při vyšetřování nadržovali demokratům.

Předseda sdružení pracovníků FBI Thomas O’Connor uvedl v prohlášení, že zaměstnanci agentury své vlasti věrně slouží. „Muži a ženy z FBI dennodenně nasazují svoje životy do boje proti teroristům a zločincům, neboť jsou oddaní naší zemi a ústavě,“ zdůraznil.

„Americký lid by měl vědět, že mu prvotřídní agentura pro vymáhání práva řádně slouží,“ dodal O’Connor.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...