2. února 2018 18:46, aktualizováno  20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI zneužila pravomoc při vyšetřování ruských zásahů do voleb, tvrdí republikáni. Úřad to odmítá

Donald Trump.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti při vyšetřování údajných zásahů Ruska do předloňských voleb v USA zneužily pravomoci. Tvrdí to zpráva republikánských kongresmanů, jejíž odtajnění v pátek schválil prezident Donald Trump.

Zneužití pravomocí se údajně FBI dopustila tím, když v roce 2016 při vyšetřování požádala o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. FBI a ministerstvo spravedlnosti prý svou žádost o rozšíření odposlechů podložily neověřenými informacemi. Ty se zakládaly na zprávě, kterou si údajně objednali a částečně financovali demokraté pro kampaň jejich prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

FBI i demokraté obvinění odmítli. Zpráva republikánských kongresmanů je podle nich zaujatá a má zdiskreditovat vyšetřování zvláštní komise ministerstva spravedlnosti pod vedením Roberta Muellera, která se zabývá kauzou možného ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016.

Zpráva republikánů o činnosti FBI, kterou v pátek nechal zveřejnit Donald Trump.

Zpráva republikánů o činnosti FBI, kterou v pátek nechal zveřejnit Donald Trump.

Demokraté navíc tvrdí, že republikáni do dokumentu tajně zasahovali poté, co kongresový výbor už dříve souhlasil s jejím zveřejněním. „Výběrové a zpolitizované zveřejnění utajovaných informací vytváří strašlivý precedens a dlouhodobě poškodí zpravodajskou komunitu a naše agentury,“ uvedli v prohlášení. Doufají, že v pondělí 5. února zveřejní svou vlastní zprávu.

Demokratičtí kongresmani v pátek zaslali prezidentovi dopis, v němž varují před odvoláním náměstka generálního prokurátora Roda Rosensteina, který je zároveň náměstkem ministra spravedlnosti, a zvláštního vyšetřovatele Muellera, jehož jmenoval loni právě Rosenstein. Podle demokratických kongresmanů by jejich odvolání mohlo vyústit v ústavní krizi, jakou prý USA nezažily od skandálu Watergate v 70. letech. V jeho důsledku odstoupil tehdejší prezident Richard Nixon.

Bývalý šéf FBI: Zpráva je nečestná a zavádějící

Mark Warner, čelný demokrat ve zpravodajském výboru Senátu, označil zprávu republikánů za „ledabylou a svědčící o ohromujícím pohrdání pravdou“.

Bývalý šéf amerického FBI James Comey označil v pátek zprávu za „nečestnou a zavádějící“. Sdružení zastupující pracovníky FBI předtím oznámilo, že její činitelé nikdy nedovolili a ani v budoucnu nedovolí, aby politické zájmy odváděly pozornost pracovníků úřadu od cíle jejich práce. Asociace a Comey tak podle agentury Reuters reagovali na obvinění republikánů v Kongresu, že FBI při vyšetřování údajných zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb z roku 2016 zneužila svoje pravomoci.

Comey na twitteru napsal, že zpráva „zničila“ důvěru v tajné služby. Prý také poškodila vztahy s federálním soudem provádějícím dozor nad vydáváním či odmítáním povolení k tajnému sledování podezřelých osob a institucí. Podle Comeyho se tím také neomluvitelně dostalo na veřejnost utajené vyšetřování.

Trump: FBI nadržovala demokratům

Trump v pátek novinářům v Bílém domě řekl, že zprávu odtajnil a poslal ji zpět do Kongresu. „Myslím, že je to ostuda, co se děje v této zemi..hodně lidí by se mělo stydět,“ řekl Trump novinářům, když se ho ptali na obsah zprávy. Trump ji označil za „hroznou“. Americký prezident se ke zprávě v pátek v několika komentářích vyjádřil také na svém Twitteru. Mimo jiné obvinil vyšetřovatele FBI a ministerstvo spravedlnosti, že při vyšetřování nadržovali demokratům.

Předseda sdružení pracovníků FBI Thomas O’Connor uvedl v prohlášení, že zaměstnanci agentury své vlasti věrně slouží. „Muži a ženy z FBI dennodenně nasazují svoje životy do boje proti teroristům a zločincům, neboť jsou oddaní naší zemi a ústavě,“ zdůraznil.

„Americký lid by měl vědět, že mu prvotřídní agentura pro vymáhání práva řádně slouží,“ dodal O’Connor.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!