Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump ohlásil nové sankce vůči Kubě, budou se týkat pobytu Američanů v kubánských nemovistostech a dovozu

Americký prezident Donald Trump. foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump v úterý ohlásil nové sankce vůči Kubě. Američané nebudou smět pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou. Dále bude omezen dovoz doutníků a lihovin z komunistické Kuby do USA, informovala agentura Reuters.
  18:39

„Jako součást našeho pokračujícího boje proti komunistickému útlaku v úterý oznamuji, že ministerstvo financí zakáže americkým cestovatelům pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou,“ řekl Trump v Bílém domě.

„Dále omezujeme dovoz alkoholu a kubánského tabáku,“ řekl prezident na ceremonii na počest veteránů invaze v Zátoce sviní, kdy se kubánští emigranti v roce 1961 pokusili pod řízením americké zpravodajské služby CIA svrhnout kubánského vůdce Fidela Castra.

Nově zavedené restrikce se rovněž týkají účasti na uměleckých vystoupeních, seminářích, soutěžích či výstavách.

Odklon od Obamovy zahraniční politiky

Trump od nástupu do prezidentského úřadu v roce 2017 opět přitvrzuje postoj vůči Kubě poté, co se za jeho předchůdce Baracka Obamy vztahy s karibskou ostrovní zemí naopak oteplily.

Už v červnu 2019 Trumpova administrativa výrazně omezila cestování na Kubu kvůli její podpoře venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Americké ministerstvo financí tehdy uvedlo, že USA už nebudou umožňovat oblíbené skupinové vzdělávací cesty na Kubu a také cestování loďmi či soukromými letouny.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat