„Domnívám se, že taková cla nikomu nepomáhají,“ řekl Wadephul. „Budeme nadále usilovat o jednání a budeme podporovat Evropskou komisi. Chceme bránit Evropu a evropský trh,“ dodal.
Trump na své sociální síti napsal, že EU vznikla především proto, aby v obchodě využívala výhod, které jí umožňují Spojené státy. Kritizoval silné obchodní bariéry, daň z přidané hodnoty (DPH), nepřiměřené sankce vůči firmám, nepeněžní bariéry, měnové manipulace a nespravedlivé žaloby proti americkým společnostem.
To vše podle Trumpa přispívá k obchodnímu deficitu USA se zeměmi EU, který přesahuje ročně 250 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). Toto číslo podle Trumpa Spojené státy považují za zcela nepřijatelné.
EU je připravena bránit své zájmy, uvedl večer po telefonickém jednání s americkými představiteli evropský komisař Maroš Šefčovič. Obchod mezi EU a USA se podle něj musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
Šefčovič měl na páteční odpoledne naplánován telefonát s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem a americkým obchodním zmocněncem Jamiesonem Greerem. „Evropská unie je plně zapojena a odhodlána zajistit dohodu, která bude vyhovovat oběma stranám,“ napsal následně komisař zodpovědný za obchod a ekonomickou bezpečnost na síti X. Zmínil rovněž, že Evropská komise je i nadále připravena pracovat v dobré víře.
„Obchod mezi EU a USA je bezkonkurenční a musí se řídit vzájemným respektem, nikoliv hrozbami. Jsme připraveni hájit naše zájmy,“ dodal Šefčovič. Unijní exekutiva nejprve Trumpovo vyjádření nechtěla komentovat právě s ohledem na plánovaný telefonát.
Trump později po svém prohlášení v Oválné pracovně Bílého domu novinářům řekl, že pokud evropští výrobci začnou přesouvat výrobu do Spojených států a stavět v zemi továrny, bude možné mluvit o odložení tohoto cla.
Trump na začátku dubna představil rozsáhlá cla, která označil za reciproční, s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA. Na dovoz výrobků z EU zavedl clo 20 procent.
Den po začátku platnosti cel však s okamžitou platností na 90 dní snížil většině zemí tzv. reciproční sazbu na deset procent. Prezident uvedl, že v této pauze chce zemím umožnit uzavřít s USA dvoustranné dohody.
Evropská komise v reakci na to oznámila, že EU o 90 dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna. Mělo jít o pětadvacetiprocentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu.
Trump už dříve oznámil cla na hliník a ocel a pětadvacetiprocentní clo na dovoz automobilů.