15. března 2017 23:59, aktualizováno 16. 3 13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva soudy zablokovaly platnost druhého protiimigračního dekretu. Trump bude bojovat

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

HONOLULU/PRAHA Nový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa od čtvrka platit nezačne. O pozastavení účinnosti ve středu rozhodl federální soud na Havaji, napsala agentura AP. K rozhodnutí se připojil také federální soudce v Marylandu.

Proti novému dekretu se vedle Havaje ohradilo několik dalších amerických států. Podle havajské prokuratury je exekutivní nařízení, které zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a které pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednový dekret. I ten tehdy soudy pozastavily.

Trump středeční rozhodnutí federálního soudu na Havaji pozastavit platnost nového protiimigračního exekutivního nařízení tvrdě kritizoval. Verdikt soudce podle agentury Reuters označil za bezprecedentní soudní přestřelek.

„Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí,“ řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu. „A my vyhrajeme,“ dodal.

Protesty v Jakartě.
Proti anti-imigrační politice Trumpa protestovaly na Filipínách i ženy.

Středeční verdikt znamená, že havajský federální soudce Derrick Watson vyhověl žalobě, která žádala o předběžné zablokování dekretu. Havajská prokuratura žalobu postavila na tom, že obyvatele tohoto ostrovního státu USA nebudou moci navštěvovat jejich neameričtí příbuzní, kteří žijí v některé z šesti převážně muslimských zemí postižených Trumpovým zákazem. Stát Havaj rovněž argumentovat tím, že exekutivní nařízení by poškodilo turistický průmysl a zkomplikovalo nábor zahraničních studentů a pracovníků.

Federální soud na Havaji zablokoval dekret jen pár hodin předtím, než měl vstoupit v platnost. Soudce odmítl tvrzení vlády, že účelem zákazu vstupu obyvatel šesti zemí do USA je posílení národní bezpečnosti, a nikoli diskriminace. Argumenty vlády označil za „nelogické“ a poukázal na „zásadní a nepopiratelné důkazy náboženské předpojatosti“.

Dekret sice nezmiňuje islám konkrétně, ale „objektivní pozorovatel... dospěje k názoru, že dekret byl vydán za účelem znevýhodnit konkrétní náboženství“, konstatoval soudce Watson, který byl jmenován předchozím demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za „čirou spekulaci“. Trumpova administrativa rovněž tvrdila, že nové nařízení je přepracované tak, aby respektovalo zákony USA. Vláda soudce varovala, aby nehledal v exekutivním nařízení „skryté motivy“ a neprováděl „psychoanalýzu“ dekretu.

Soudce Watson prohlásil, že soud nic takového dělat nemusel, protože motivy jsou naprosto zřejmé z prezidentových veřejných výroků. Ten během kampaně před prezidentskými volbami otevřeně vyzýval k „zastavení přílivu muslimů do Spojených států“, připomněl soudce.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, na tři měsíce pozastavuje vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz