13. října 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ‚řízl‘ do Obamacare. Rozhodl se zrušit dotace pro zdravotní pojišťovny

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla zrušit dotační platby zdravotním pojišťovnám, které v rámci systému zdravotní reformy někdejší hlavy státu Baracka Obamy dostávají jako náhradu za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty.

V prohlášení to ve čtvrtek pozdě večer místního času (dnes nad ránem SELČ) oznámil Bílý dům s tím, že takové nejsou v souladu se zákony, napsala agentura Bloomberg. Ještě před oficiálním oznámením o plánovaném kroku informoval Politico s tím, že plánované opatření bude znamenat těžký otřes pro trh se zdravotním pojištěním.

Republikán Trump reformu svého demokratického předchůdce zvanou Obamacare dlouhodobě kritizuje a během loňské předvolební kampaně slíbil, že ji zruší. Dosavadní pokusy o její odvolání a nahrazení jiným systémem ale skončily neúspěchem kvůli nejednotě republikánů v Senátu USA.

Bílý dům v prohlášení sdělil, že na základě posudků a doporučení ministerstev spravedlnosti a zdravotnictví není možné dotace v souladu se zákony vyplácet. „Podpora pojišťoven skrze tyto nezákonné platby je dalším příkladem toho, jak předchozí administrativa zneužívala dolary daňových poplatníků,“ citoval Bloomberg z prohlášení Bílého domu.

V pátek se prezident Trump na Twitteru napsal, že „ObamaCare je nefungující binec. Kousek po kousku budeme začínat proces, na konci kterého dáme Americe skvělý systém zdravotní péče, jenž si zaslouží.“

13.října 2017 v 13:14, příspěvek archivován: 13.října 2017 v 13:47

ObamaCare is a broken mess. Piece by piece we will now begin the process of giving America the great HealthCare it deserves!

Úřadující ministr zdravotnictví Eric Hargan v prohlášení sdělil, že platby skončí okamžitě bez přechodného období, neboť Kongres žádné peníze pro tyto účely nevyčlenil.

153 miliard nedorazí

Dotace, které jsou na tento rok odhadovány na výši sedmi miliard dolarů (153 miliard korun), jsou vypláceny měsíčně a příští platba se očekávala v nadcházejícím týdnu.

Donald Trump přiletěl s manželkou Melanií do Las Vegas 4. října 2017.
Na zatmění se přišli podívat i prezident Donald Trump s manželkou

Trh s pojištěním v rámci systému Obamacare se podobného kroku již delší dobu očividně obával. Portál Politico poznamenal, že mnoho pojišťoven již z obav o ztrátu dotací zdražilo pojistky na nadcházející rok.

Obamovu reformu její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že Obamacare vedl ke zdražení pojistek a že dotace určené k podpoře systému pokřivily pojistný trh.

ČTK