Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump oznámí financování zdi. Na výstavbu bude potřebovat osm miliard dolarů

Americká pohraniční stráž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká pohraniční stráž. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump v pátek dopoledne místního času (v 16:00 SEČ) v projevu z Bílého domu oznámí, že na posílení ochrany jižní hranice USA hodlá vynaložit osm miliard dolarů (183 miliardy korun). Oznámila to americká média s odvoláním na zdroje z prezidentské kanceláře.

Část výdajů schválil v noci na pátek Kongres, zbytek prezident hodlá odčerpat z fondů na boj s šířením drog a z rozpočtu Pentagonu. Cestu k financím mu mají otevřít exekutivní rozhodnutí, mimo jiné vyhlášení stavu nouze.

Obě komory Kongresu schválily balík návrhů na posílení ochrany hranic včetně uvolnění 1,4 miliardy dolarů na stavbu hraničních bariér. Prezident, na jehož podpis teď zákon čeká, návrh zákonodárců podpoří, přestože původně požadoval víc než čtyřnásobek. Potřebné prostředky mu podle informovaných pracovníků Bílého domu má dodat exekutivní příkaz, tedy prezidentský dekret nevyžadující souhlas Kongresu USA.

„Prezident Trump podepíše zákon schválený Kongresem, a jak to už dříve oznámil, podnikne i další exekutivní akce včetně vyhlášení stavu nouze, aby zastavil bezpečnostní a humanitární krizi na hranicích,“ oznámila prezidentská mluvčí Sarah Sandersová. „Prezident tak plní svůj slib, že postaví zeď, ochrání hranici a zajistí bezpečnost našeho velkého národa,“ konstatovala.

Starosta Tijuany Juan Manuel Gastélum v pátek v pohraničním městě, které má 1,6...
Několik z nich se údajně také pokusilo překonat hraniční plot, na což američtí...

Vyhlášení stavu nouze, které je rovněž exekutivním příkazem, není v americké politické praxi žádnou výjimkou. Prezident Bill Clinton ho vyhlásil sedmnáctkrát, George Bush mladší třináctkrát a Barack Obama dvanáctkrát. Od roku 1978 bylo v USA vyhlášeno 58 stavů nouze, z nichž 31 zůstává v platnosti, napsala agentura AP.

Trumpovy důvody jsou liché

Důvody dřívějších prezidentů ale byly diametrálně odlišné od příčin, které k vyhlášení stavu nouze přivádějí Trumpa. Šlo například o reakci na teroristické útoky v roce 2001 či na pandemii chřipky z roku 2009, o zablokování majetku cizinců porušujících lidská práva nebo o odpověď na provokace Kremlu.

Trumpovy motivy jsou ale odlišné. „Aby prezident vyhlásil stav nouze kvůli vnitrostátnímu infrastrukturnímu projektu, který navíc Kongres výslovně odmítl financovat, je krajně neobvyklé,“ konstatoval právní expert Andrew Boyle. Očekávají se vleklé soudní spory a zřejmě i odmítavé rezoluce Kongresu, kde Trumpův záměr kritizují nejen demokraté, ale i nevelká část republikánů.

Demokraté už ve čtvrtek Bílý dům před vyhlášením stavu nouze naléhavě varovali. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf poslanecké frakce demokratů v Senátu Chuck Schumer v prohlášení uvedli, že by to byl „akt bezpráví a hrubé zneužití prezidentských pravomocí“. Žalobu prý připravují generální prokurátoři států unie, které ovládají demokraté.

STAV NOUZE V USA

  • Případy vyhlášení stavu národní nouze ve Spojených státech se začaly objevovat již na počátku 20. století. Tehdy ale neměly stanovené žádné specifické procedurální postupy. První stav nouze vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson v roce 1917 v souvislosti s první světovou válkou. Následoval ho prezident Franklin Delano Roosevelt v roce 1933, který stav nouze vyhlásil v souvislosti s bankovní krizí či prezident Harry Truman, který stav nouze vyhlásil v roce 1950 v souvislosti s válkou v Koreji.
  • V 70. letech byla při Kongresu ustanovena speciální komise, jejíž snahy vedly v roce 1976 k vytvoření samostatného zákona o stavu nouze (National Emergencies Act). Prezident je podle zákona povinen Kongresu oznámit, které mimořádné pravomoci jsou mu vyhlášením stavu nouze k dispozici a Kongres má právo se po šesti měsících od vyhlášení tohoto stavu sejít, aby se rozhodl, zda bude hlasovat o ukončení stavu nouze. Dosud bylo přijato několik pozměňovacích návrhů zákona, podle jednoho z nich je potřeba k ukončení stavu nouze společné usnesení obou komor Kongresu, které musí podepsat prezident a jeho veto může být přehlasováno dvoutřetinovou většinou.
  • Využívání mimořádných pravomocí zákon nijak neomezil. K únoru 2019 bylo v USA dosud vyhlášeno 58 stavů nouze od vydání zákona v roce 1976, přičemž 31 z nich je stále platných a jsou každý rok prezidentem obnovovány. Nejstarší z nich je v platnosti již téměř 30 let, jedná se o stav nouze vyhlášený prezidentem Jimmym Carterem v listopadu 1979 v souvislosti s íránskou krizí.
  • Současný americký prezident Donald Trump vyhlásil od svého nástupu do funkce v lednu 2017 stav nouze již třikrát. Poprvé tomu bylo v prosinci 2017 v souvislosti s uprchlickou krizí Rohingů v Barmě, poté v září 2018 v souvislosti se zásahy do voleb v USA a zatím naposledy v listopadu 2018 v souvislosti s se zneužíváním lidských práv a korupcí v Nikaragui.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Prezident ČR Miloš Zeman a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Prezident ČR Miloš Zeman a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Prezident ČR Miloš Zeman a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.