13. května 2019 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump oznámil, že se v Ósace setká s Putinem a Si Ťin-pchingem

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Washington  Americký prezident Donald Trump se na červnovém summitu skupiny velkých ekonomik G20 v japonské Ósace setká s ruským vůdcem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Trump to oznámil novinářům v Bílém domě. Kreml přitom v pondělí uvedl, že o setkání Putina s Trumpem v Japonsku se dosud nejedná.

Hlavní Putinův poradce v otázkách zahraniční politiky Jurij Ušakov v Moskvě řekl, že Washington o přípravu rusko-amerického summitu Moskvu nepožádal. „Žádnou žádost jsme nedostali,“ citovala Ušakova agentura TASS. Ruská média o ósacké schůzce prezidentů spekulují, podle dnešního vydání listu Kommersant je jednání naplánováno na 28. nebo 29. června.

Putin se v úterý v jihoruském letovisku Soči setká s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který přijede v nynější funkci do Ruska poprvé. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že rozhovory se mají soustředit na zachování jaderné smlouvy s Íránem a na budoucnost rusko-amerických odzbrojovacích dohod.

Zatím jediné širší jednání Trumpa s Putinem se uskutečnilo loni v červenci v Helsinkách, několikrát se ale prezidenti setkali na okraj mezinárodních konferencí. Před deseti dny Trump s Putinem hovořil půldruhé hodiny telefonicky.

Se Si Ťin-pchingem bude podle očekávání amerických novinářů Trump v Ósace jednat hlavně o celní válce a nové obchodní smlouvě, která je podle dnešního prezidentova prohlášení z 95 procent hotová. Americký prezident dnes řekl, že jednání s jeho čínským protějškem v Japonsku mohlo být „plodné“.

ČTK