9. července 2019 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Diplomatická roztržka pokračuje. Trump po skandálu s depešemi odmítá jednat s velvyslancem

Theresa Mayová a Donald Trump bok po boku v Bílém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová a Donald Trump bok po boku v Bílém domě. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Vláda britské premiérky Theresy Mayové plně stojí za velvyslancem ve Spojených státech, jehož v pondělí ostře zkritizoval prezident Donald Trump. Washington podle něj již nebude spolupracovat s ambasadorem Kimem Darrochem, který ve svých uniklých depeších mimo jiné nazval Trumpa neschopným. Prezident tak nešetřil kritikou Mayové.

Úřad Mayové podle britských médií označil informační únik za nešťastný, výzvy k odvolání velvyslance však vyslyšet nehodlá.

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Velvyslanec Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“ a že nevěří na možnost zlepšení jeho vlády.

Trump v pondělí oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat a že v USA nemá dobrou pověst. V pondělí večer se pak Trump ke kritice Darrocha vrátil na Twitteru napsal: „Skvělou zprávou pro báječné Spojené království je, že již brzy bude mít nového premiéra,“ uvedl prezident. 

08.července 2019 v 20:31, příspěvek archivován: 09.července 2019 v 11:01

....thought of within the U.S. We will no longer deal with him. The good news for the wonderful United Kingdom is that they will soon have a new Prime Minister. While I thoroughly enjoyed the magnificent State Visit last month, it was the Queen who I was most impressed with!

V tweetu zároveň připomněl, že opakovaně dosluhující premiérce Therese Mayové vyčítal, jak přistupuje k odchodu Británie z EU. „Ona a její zástupci způsobili opravdový binec. Řekl jsem jí, jak by se to mělo udělat, ale rozhodla se jít jinou cestou,“ dodal k brexitu a Mayové.

„Jasně jsme USA sdělili, jak nešťastný tento únik je. Zveřejněné selektivní úryvky neodrážejí blízkost našeho vzájemného vztahu a úctu, v níž jej chováme,“ prohlásil podle britských médií mluvčí Mayové v reakci na Trumpova slova. Dodal nicméně, že Darroch má i nadále podporu ministerské předsedkyně.

Někteří britští politici se však staví k vrcholnému diplomatovi kritičtěji. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt dal v pondělí najevo nesouhlas s některými názory v uniklých zprávách. Trumpovi blízký vůdce Strany pro brexit Nigel Farage, která jasně ovládla květnové evropské volby, přímo vyzval k odvolání velvyslance. Ministr obchodu Liam Fox, který mířil na pondělní setkání s Trumpovou dcerou Ivankou s plánem omluvit se za únik depeší, prohlásil, že názory z Darrochových depeší neodrážejí názory vlády.

ČTK, mhMartin Hampejs

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.