1. března 2019 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump podle amerických činitelů zveličil Kimovy požadavky

Za ukončením jednání prý nestojí americký prezident. „Neřekl bych, že to bylo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za ukončením jednání prý nestojí americký prezident. „Neřekl bych, že to bylo... | foto: Reuters

Hanoj Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí dal za pravdu Severní Koreji, podle níž vůdce KLDR Kim Čong-un žádal na summitu v Hanoji po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi jen zrušení sankcí týkajících se civilní ekonomiky.

Šéf Bílého domu ale krátce po vrcholné schůzce, která skončila ve čtvrtek předčasně bez dohody, řekl, že Pchjongjang v podstatě trval na zrušení sankcí v celém rozsahu, na což americká strana nemohla přistoupit. Sám Trump v dnešním tweetu záležitost neosvětlil.

„Výměnou za uzavření jaderného střediska v Jongbjonu Kim požadoval zrušení všech sankcí s výjimkou těch, které jsou namířeny přímo proti severokorejským zbrojním programům,“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity vysoký představitel americké diplomacie, na kterého se odvolává agentura AP.

Severní Korea podle zmíněného činitele na summitu chtěla, aby Washington podpořil v Radě bezpečnosti OSN zrušení sankcí, které byly na Severní Koreu uvaleny od března 2016. Požadavek tedy nezahrnoval rezoluce, které RB OSN postupně vydávala v reakci na vývoj severokorejských zbrojních a raketových programů od roku 2006, kdy KLDR uskutečnila svou první jadernou zkoušku.

„Severokorejci v podstatě prosazovali odvolání sankcí, které postihují civilní ekonomiku a přímo se dotýkají životů běžných občanů,“ konstatoval diplomat. To se podle AP shoduje s výroky severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa na čtvrteční tiskové konferenci.

Podle citovaného anonymního zdroje z amerického ministerstva zahraničí ale byl pro Trumpa a jeho vyjednávače tento požadavek Pchjongjangu příliš velký. Argumentovali tím, že sankce přijaté vůči KLDR po roce 2016 znamenají pro Severokorejce „mnoho miliard dolarů“, které by mohly být použity k financování pokračujících jaderných a raketových programů.

„Problém je, že Severokorejci v tuto chvíli nejsou ochotni zcela zmrazit své programy vývoje zbraní hromadného ničení. Uvolnit sankce představující pro ně miliardy dolarů by v podstatě znamenalo podporovat pokračující vývoj zbraní hromadného ničení v KLDR,“ podotkl americký činitel.

Požadavek, který zahrnoval zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů, nemohl být pro americkou stranu žádným překvapením. Severní Korea ho totiž předkládala po celou dobu rozhovorů na nižší úrovni, jež summitu předcházely, uvedla AP.

Podle amerických činitelů citovaných agenturou Reuters se obě strany na summitu neshodly ani v otázce uzavření hlavního severokorejského jaderného zařízení v Jongbjonu. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo na páteční krátké tiskové konferenci při mezipřistání ve filipínské metropoli Manile řekl, že Severokorejci na summitu v Hanoji nebyli ochotni dostatečně jasně definovat, které části rozsáhlého jaderného střediska v Jongbjonu rozeberou či odstaví.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un nedosáhli...
Společná večeře amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce...

„Poměrně obšírně popsali, co vše jsou připraveni v Jongbjonu udělat, úplně jasní ale nebyli,“ prohlásil Pompeo. Za tento ústupek podle něj Severní Korea „v podstatě žádala uvolnění všech sankcí“.

Prezident Trump po summitu tvrdil, že KLDR žádala zrušení sankcí „v celém rozsahu“. Severokorejský ministr zahraničí o několik hodin později naopak uvedl, že KLDR žádala pouze „částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi“.

V pátek americký prezident sice o hanojském summitu zveřejnil tweet, ale formuloval ho tak obecně, že do záležitosti světlo nevnesl. „Jsem šťastně zpátky z Vietnamu, je to úžasné místo. Měli jsme s Kim Čong-unem zásadní jednání - víme, co chtějí, a oni vědí, co musíme dostat. Vztahy jsou velmi dobré, tak uvidíme!“ napsal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz