30. listopadu 2017 9:54, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump pokáral Mayovou, vadilo jí jeho sdílení protiislámských videí

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Donald Trump vzkázal britské premiérce Therese Mayové, aby se soustředila na "islamistický terorismus v Británii". Americký prezident tak zareagoval poté, co ho britská vláda kritizovala za sdílení protiislámských videí britského krajně pravicového uskupení. Mayová k tomu později během návštěvy Jordánska řekla, že Trump sdílením záběrů skupiny, která podle ní šíří nenávist, udělal chybu. Skutečnost, že USA a Británie spolupracují, podle Mayové neznamená, že Londýn bude v obdobných případech mlčet.

Předsedkyně britské vlády se nicméně podle agentury AFP pokoušela uklidnit situaci, když zdůraznila zvláštní vztah USA a Spojeného království.

Mluvčí Mayové ve středu uvedl, že prezident udělal chybu, když na twitteru sdílel příspěvky zveřejněné místopředsedkyní krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jaydy Fransenové.

„Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na islamistický terorismus ve Spojeném království,“ napsal Trump na twitteru.

Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky, na nichž jsou podle Fransenové vidět násilnosti ze strany muslimů. Na videu, které Trump ke svému twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

Na videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, je muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Na druhém záznamu pak podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

Mluvčí britské vlády za to Trumpa, který má na twitteru 40 milionů sledujících, ve středu kritizoval. „Není v pořádku, že to prezident udělal,“ uvedl. „Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach,“ dodal mluvčí.

Washington a Londýn jsou blízcí spojenci a britská premiérka Mayová byla prvním zahraničním státníkem, který navštívil USA po nástupu Trumpa do Bílého domu. Mayová při té příležitosti řekla, že usiluje o „zvláštní vztahy“ s Washingtonem.

Britští opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou Mayové, datum návštěvy stále stanoveno nebylo. Ve středu ale Downing Street uvedla, že pozvání nadále platí.

Trump při svém pokárání Mayové nejprve označil špatný twitterový účet a svůj komentář adresoval jiné uživatelce, která má pouze šest sledujících. Tweet poté smazal a poslal ho znovu, již s označením oficiálního účtu britské premiérky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz