5. prosince 2017 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump popudil indiány v Utahu. Schválil zmenšení chráněných území

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Donald Trump.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump popudil domorodé obyvatele Utahu, když v pondělí schválil zmenšení dvou tamních chráněných oblastí o více než 5000 čtverečních kilometrů. Trump během návštěvy utažského parlamentu v Salt Lake City podle agentury AP prohlásil, že tento krok je nápravou škod, které zneužitím moci napáchala federální vláda. Zástupci indiánských kmenů zvažují, že se kvůli jeho rozhodnutí obrátí na soud.

Podle Trumpa by neměli o ochraně místních území rozhodovat „byrokraté ve Washingtonu“, ale jednotlivé státy, k čemuž jeho pondělní krok přispěje. Zmenšení chráněných území umožní v oblasti těžbu či výstavbu energetických projektů. „Někteří lidé si myslí, že přírodní zdroje Utahu by měla kontrolovat malá skupina byrokratů ve velmi vzdáleném Washingtonu. A víte co? Mýlí se,“ řekl Trump.

Rozhodnutí se týká oblastí přírodních útvarů Bears Ears, kde se nachází hojná naleziště indiánských památek, také přírodní rezervace Grand Staircase-Escalante. Sdružení pěti indiánských kmenů, které se dlouhodobě o ochranu těchto lokalit zasazovalo, v reakci na Trumpův krok uvedlo, že zváží případné právní kroky. Podle domorodců jde o další Trumpův útok vůči nim během jediného týdne.

Šéf Bílého domu indiány popudil již koncem listopadu během setkání s veterány z druhé světové války z kmene Navahů, kdy posměšně označil demokratickou senátorku Elizabeth Warrenovou za legendární indiánku Pocahontas. Národní kongres amerických indiánů poté požádal Trumpa, aby poselství Pocahontas nezneužíval.

Oblast Bears Ears, která je nyní menší o takřka 90 procent, prohlásil loni za národní památku bývalý demokratický prezident Barack Obama. Učinil tak krátce před odchodem z funkce, aby v místě znemožnil těžbu surovin a komerční rozvoj, čímž rozhněval místní republikány. Zastání naopak našel u indiánské populace. Rezervaci Grand Staircase-Escalante, jejíž plocha byla zmenšena asi o 50 procent, v roce 1996 vyhlásil demokratický prezident Bill Clinton.

Trump letos v dubnu vydal dekret, který nařídil prověřit několik desítek národních památek a chráněných míst na federální půdě, což se týkalo i obou utažských přírodních rezervací. Ministerstvo vnitra v září doporučilo chráněná území v Utahu - ale také v Nevadě či Oregonu - zmenšit, což v pondělí Trump svým podpisem dokončil.

Trump své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že o využívání krajiny musí rozhodovat konkrétní americké státy a jejich obyvatelé a že federální vláda nesmí jejich záměry blokovat.

ČTK
  • 9Diskuse