Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump porušil 200 let starou tradici. Na večírku v Bílém domě byly stovky lidí, nechyběl alkohol

Svět

  12:31
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump uspořádal v Bílém domě během volební noci večírek, který měl být oslavou jeho znovuzvolení. Na akci dorazily stovky lidí, které s napětím sledovaly výsledky, jež jsou navzdory očekáváním velmi vyrovnané. Během volební noci došlo i na alkohol a na několikanásobné porušení tradice a protokolu.

Do Bílého domu dorazily podle informací reportérky televize BBC stovky lidí. Prezident Trump totiž očekával své jasné vítězství, které chtěl oslavit. Tomu ale neodpovídaly ani predikce odborníků a jasnému vítězství nenapovídá ani současný vývoj situace. I proto byla podle informací BBC v Bílém domě atmosféra velmi napjatá.

Ačkoliv americké prezidentské volby kvůli pokračujícímu sčítání hlasů v několika klíčových státech stále nemají vítěze, je už teď jasné, že výsledky předvolebních průzkumů byly stejně jako před čtyřmi lety zavádějící, protože silně podcenily šance Donalda Trumpa. Zdá se, že jejich autoři se nedokázali z chyb v metodice poučit a udělali je znovu. Mnozí si proto kladou otázku, zda agentury pro výzkum veřejného mínění vůbec dokážou získat zpět ztracenou důvěryhodnost, napsal list The New York Times.

Americká vlajka na budově pojmenované po někdejším prezidentu Eisenhowerovi....
Donald Trump promlouvá v Bílém domě po zveřejnění prvních výsledků...

Dobrá nálada panovala v Bílém domě hlavně ve chvílích, kdy Trump získal volitele na Floridě nebo v Ohiu. Právě Florida byla přitom pro současného prezidenta klíčová, pokud měl mít šanci ve volbách zvítězit. Přesto zatím vede demokratický kandidát Joe Biden, který zatím získal 253 z 270 nutných volitelů.

Na stolech nejen v Západním křídle Bílého domu, které je tradičním sídlem všech administrativ, ale i ve Východním křídle, byly podle informací BBC k vidění láhve vína, ale i dalšího alkoholu. „Cítíme se velmi dobře,“ uvedla jedna z členek Trumpovy kampaně. „Jsme optimističtí,“ dodala.

Oslava, kterou prezident Trump svolal v očekávání svého jasného vítězství, je přitom bezprecedentní. Žádný předchozí prezident si nedovolil v prostorách, v nichž jako první sídlil druhý americký prezident John Adams, uspořádat soukromou oslavu během volební noci. Žádný konkrétní zákon ale pořádání podobných událostí přímo nezapovídá, proto se jedná spíše o porušení více než 200 let staré tradice, než o znevážení protokolu.

Další bezprecedentní situace: některé stanice v USA přerušily projev Trumpa s tvrzením o výhře

Předchůdci Donalda Trumpa se snažili,  jak upozorňuje BBC, zachovávat jasnou hranici mezi kampaní a samotným procesem vládnutí. Prostory svým způsobem využívali během kampaně třeba republikánský prezident Ronald Reagan nebo demokratická hlava státu Barack Obama. I v těchto případech šlo ale podle BBC jasně odlišit, co je kampaň a co akce spojená s pozicí prezidenta USA.

Oslava v Bílém domě vyvolala řadu kritických reakcí. A to nejen kvůli porušení tradice, ale také kvůli tomu, že Trump pozval zhruba 400 hostů. „Velké množství lidí během koronavirové pandemie,“ napsala například korespondentka listu The New York Times z Bílého domu Maggie Habermanová. Právě nezvládnutá situace během šíření nákazy covid-19 je Trumpovi často vyčítána.

Na volby v roce 1996 zavzpomínal pro BBC někdejší vysoký úředník Gordon Adams, který v Bílém domě strávil několik let. Ve zmiňovaném roce strávil volební noc po boku tehdejšího prezidenta Billa Clintona ve státě Arkansas. Po jeho vítězství vyrazili společně s celým týmem do Washingtonu, kde je na letišti vyzvedl charterový autobus.

„Bylo strašidelné ticho,“ uvedl Adams. „Nikdo nějak okázale neoslavoval,“ doplnil Adams s tím, že ho nepotěšilo, když slyšel, že Trump pořádá takový večírek. „Ale sedí mi to k němu,“ poukázal někdejší spolupracovník prezidenta Clintona.

Ale oslava ve Východním křídle Bílého domu nebyla jediným porušením tradice během volební noci. Členové Trumpovy kampaně pracovali v tu dobu v takzvané „válečné místnosti“, která se nachází v Eisenhowerově kancelářské budově. Podle kritiků není možné v prostorách Bílého domů nechat pracovat „dělníky“ vlastní kampaně.

V reakci na kritické ohlasy uvedl šéf Trumpovy kampaně Tim Murtaugh, že prezidentovi podporovatelé neporušili žádná pravidla. „Žádné peníze, které jsme použili, nešly z kapes daňových poplatníků,“ řekl Murtaugh v oficiálním prohlášení.

Trumpovi podporovatelé považují za jednu z klíčových vlastností současného prezidenta právě to, že se nebojí vzepřít se tradicím, uvádí BBC. Na samotném večírku Trump vystoupil na pódiu s projevem, v němž nepravdivě oznámil, že už ve volbách zvítězil.

„Pokud vím, tak už jsme to vyhráli,“ zvolal prezident a lidé v místnosti začali oslavovat.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat