18. ledna 2018 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův názor na zeď s Mexikem se vyvíjí, tvrdil šéf Bílého domu. Prezident to popřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Trumpova zeď se má táhnout od Kalifornie po Texas, navrhovaných prototypů je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpova zeď se má táhnout od Kalifornie po Texas, navrhovaných prototypů je... | foto: Reuters

WASHINGTON Donald Trump se ve čtvrtek ohradil proti tvrzení personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, podle něhož se prezidentův názor na přistěhovalectví a na stavbu hraniční zdi „vyvíjí“. Šéf Bílého domu na Twitteru napsal, že na svém názoru nic nemění a že za zeď zaplatí Mexiko. Stavbou zdi chce Trump zabránit ilegálnímu pronikání migrantů a pašování drog.

„Je možné, že bychom mohli z Mexika získat nějaký příjem, ale rozhodně ne přímo od vlády,“ uvedl ve středu rozhovoru pro Fox News John Kelly. Zároveň připustil, že zeď na hranicích s Mexikem bude jen v některých částech.

Prezidentův názor na zeď se prý změnil během roku, který strávil v úřadě. „Kampaň a vláda jsou dvě různé věci a prezident je velmi flexibilní v záležitostech toho, co je reálné,“ uvedl personální šéf Bílého domu. Prezident však ve čtvrtek Kellyho výroky naprosto zpochybnil.

Prototypy hraniční zdi mezi Mexikem a USA.
V listopadu začnou experti navrhované varianty posuzovat, zejména s ohledem na...

„Zeď je zeď, nezměnilo se to od prvního dne, kdy jsem s tím přišel,“ napsal Trump. Připustil, že některé části zdi budou průhledné a v chráněných přírodních rezervacích zeď nebude, „s čímž se nikdy nepočítalo“.

Stavbu podle prezidenta „přímo nebo nepřímo“ zaplatí Mexiko, které má v obchodu s USA „absurdní přebytek 71 miliard dolarů“. Dvacetimiliardová stavba je podle Trumpa „zlomek ve srovnání s tím, jak Mexiko na USA vydělává“. Mexická vláda dlouhodobě představy Bílého domu o platbě za hraniční zeď odmítá.

18.ledna 2018 v 12:15, příspěvek archivován: 18.ledna 2018 v 14:30

The Wall is the Wall, it has never changed or evolved from the first day I conceived of it. Parts will be, of necessity, see through and it was never intended to be built in areas where there is natural protection such as mountains, wastelands or tough rivers or water.....

Kelly zároveň v minulých dnech při setkání se skupinou kongresmanů prohlásil, že Trump „rozhodně změnil přístup“ k ochraně mladých imigrantů, kteří se v USA ocitli jako děti. O řešení jejich osudu nyní jednají zástupci obou parlamentních stran. Trump požaduje řešení do března, jinak prý jejich ochranu před deportací zruší. 

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse