1. října 2017 17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jednání s KLDR je podle Trumpa ztráta času. Šetřete energií, vzkázal Tillersonovi

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

Washington  Americký prezident Donald Trump v neděli označil možnost vyjednávání se Severní Koreou za ztrátu času. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v sobotu řekl, že USA zjišťují, zda by KLDR nechtěla o svém jaderném programu jednat.

„Řekl jsem Rexi Tillersonovi, našemu úžasnému ministrovi zahraničí, že ztrácí čas snahou o vyjednávání s ‚malým rakeťákem‘ (severokorejským vůdcem Kim Čing-unem),“ napsal dnes Trump na Twitteru.

01.října 2017 v 16:30, příspěvek archivován: 01.října 2017 v 18:09

I told Rex Tillerson, our wonderful Secretary of State, that he is wasting his time trying to negotiate with Little Rocket Man...

„Šetřete svou energií, Rexi. Uděláme, co je potřeba!“ dodal prezident.

Tillerson v sobotu během návštěvy Pekingu řekl, že Spojené státy udržují se Severní Koreou „komunikační kanály“ a zjišťují, nakolik je severokorejský režim ochoten jednat o svém jaderném programu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová poté doplnila, že KLDR zatím nenaznačila žádný zájem o vyjednávání.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

„Klademe otázky. Udržujeme komunikační linky s Pchjongjangem, nejsme v úplné tmě, máme dva, tři kanály otevřené komunikace,“ řekl Tillerson v sobotu novinářům.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek konstatovala, že šestý jaderný test, který Severní Korea podnikla 3. září, nasvědčuje tomu, že země udělala velký pokrok na cestě k vývoji zbraní, jež představují riziko pro celý svět.

Rada bezpečnosti OSN na test reagovala tím, že na Severní Koreu uvalila nové, přísnější sankce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz